Zielonka: jest umowa na nowy parking, który ułatwi podróże

Zielonka: jest umowa na nowy parking, który ułatwi podróże

08 grudnia 2023 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

W podwarszawskiej Zielonce podróżni łatwiej połączą dojazdy pociągiem i samochodem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą budowy parkingu przy stacji kolejowej. Udogodnienie dla mieszkańców finansowane jest z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

 

Fot. PKP PLK

 

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. poprawi warunki codziennych dojazdów ze stacji kolejowej Zielonka na linii kolejowej Warszawa – Białystok. Dzięki budowie nowego parkingu podróżni bezpiecznie i wygodnie będą mogli przesiąść się z samochodów do pociągów. Dzisiaj podpisano wartą 827 tys. zł. umowę z wykonawcą prac – firmą Domost sp. z o.o.

– Pozytywne efekty rządowego Programu Przystankowego są widoczne w wielu miejscach kraju i w województwie mazowieckim. Dzięki lokalnym inwestycjom skutecznie walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. Nowe perony, czy też parkingi, tak jak tu w Zielonce, przybliżają kolej i ułatwiają codzienne życie mieszkańców – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Planując inwestycje kolejowe, pamiętamy także o infrastrukturze z koleją powiązanej i ważnej dla podróżnych. Dlatego w ponad stu miejscach w Polsce obok peronów powstają parkingi. Program Przystankowy sięga poza tory i ułatwia podróże – powiedział Arnold Bresch członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W ramach umowy wykonany zostanie projekt, a następnie budowa 59 miejsc postojowych. Parking będzie usytuowany od strony ul. Juliusza Słowackiego, a jego łączna powierzchnia to ponad 1,2 tys. m2. Teren oświetlą ekologiczne latarnie LED, a inwestycja poprawi też dostęp do kolei osób o ograniczonej mobilności – przewidziano dla nich 3 miejsca postojowe. Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku, wykonawca ma na ich realizację 10 miesięcy.

Realizacja inwestycji poprawiającej warunki podróżowania w Zielonce jest możliwa dzięki współpracy dwóch spółek kolejowych: PLK S.A. i PKP S.A. Zarządca infrastruktury odpowiada za budowę parkingu, natomiast gotowy obiekt zostanie przejęty w utrzymanie przez PKP S.A.

Program Przystankowy w woj. mazowieckim obejmuje:

Budowę lub modernizację peronów w 16 lokalizacjach na łączną kwotę ponad 92 mln zł. Pociągi zatrzymują się na nowych przystankach: Niemojki, Dąbrówka Zabłotnia, Groszowice Wrzosów, Bąkowiec, Chronów, Mordy Miasto, Mława Miasto, Błonie Rokitno, Mrozy oraz Józefin. W realizacji są inwestycje w lokalizacjach: Mińsk Mazowiecki, Kosów, Koziebrody, Ruda Wielka. Trwa postępowanie przetargowe na modernizację przystanku Wołomin, natomiast budowa nowego przystanku Radom Południowy jest na etapie przygotowawczym.

 

Fot. PKP PLK 

 

Budowę łącznie 11 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach, o szacunkowej łącznej wartości 8,5 mln zł. Są to: Rokitno, Ruda Wielka, Małkinia, Urle, Chorzele, Wola Bierwiecka, Kruszyna, Zielonka, Warka, Ciechanów oraz Mława. Zakończono prace związane z budową parkingu w Rokitnie. Na początku października podpisano umowę na realizację miejsc parkingowych przy przystanku Urle.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju w ramach Programu Przystankowego przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych (dodatkowe 107 jest na liście rezerwowej). Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowę miejsc parkingowych w siedmiu lokalizacjach, w dwudziestu dwóch postępują prace budowlane, a dla szesnastu trwają postępowania przetargowe.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Od niedzieli dojedziemy pociągiem do lotniska w Pyrzowicach Od niedzieli dojedziemy pociągiem do lotniska w Pyrzowicach
Następny artykuł Koleją do fabryki samochodów – od niedzieli nowy przystanek niedaleko Wrześni Koleją do fabryki samochodów – od niedzieli nowy przystanek niedaleko Wrześni