To coś więcej niż podróż – to wciągające przeżycie na pokładzie prawdziwego muzeum na szynach.

To coś więcej niż podróż – to wciągające przeżycie na pokładzie prawdziwego muzeum na szynach.

07 lutego 2024 | Źródło: CP - Comboios de Portugal / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Pociąg prezydencki był w obiegu od 1890 roku do lat 70-tych XX wieku. Jego luksusowe wagony przewoziły m.in. królową Elżbietę II, papieża Pawła VI, dwór króla Luisa I i innych znamienitych pasażerów. Od marca 2024 r. to "żywe muzeum" powróci na linię Douro w celu organizowania wycieczek turystycznych. Każdy bilet będzie kosztował 750 euro.
 

 

Fot. CP - Comboios de Portugal

 

To coś więcej niż tylko wyjątkowa podróż. Pociąg Prezydencki 2024 obiecuje być mobilnym ambasadorem portugalskiej doliny Douro, wnosząc do swoich wagonów duszę, jedzenie, wino i historie tego wyjątkowego regionu. Misją jest zapewnienie, aby każdy pasażer nie tylko podróżował przez Douro, ale także doświadczył, poczuł i przeżył region we wszystkich jego wymiarach, na pokładzie eksponatu muzealnego.

Od stacji Sao Bento w Porto do Pocinho, Vila Nova de Foz Coa, a następnie w drugą stronę, w muzeum na szynach, ciesząc się krajobrazem doliny Douro i "zawsze dobrze jedząc i pijąc". Jest to propozycja CP, Fundacji Narodowego Muzeum Kolejnictwa i szefa kuchni Chakalla na 20 ekskluzywnych podróży na pokładzie pociągu prezydenckiego, które odbędą się od marca. Luksusowa podróż w obie strony trwająca około 10 godzin obiecuje uczcić duszę, jedzenie, wino i historie tego regionu.

 

Pociąg Prezydencki w dolinie Douro. Fot. CP - Comboios de Portugal 

 

Oczekuje się, że w ciągu 10 weekendów około 1400 pasażerów (średnio 70 na podróż) będzie delektować się tym, co Douro (i nie tylko) ma do zaoferowania w dziewięciodaniowym menu, którego podstawa będzie zawsze taka sama: mini francesinha na początek, prosto z Porto, zupa kasztanowa z rozdrobnioną kaczką, mini krokiety z ogona wołowego i ośmiornicy, tatar wołowy mirandesa na pieczonej kapuście, quenelles alheira, jajko przepiórcze w redukcji wina porto i ośmiornica panierowana z okruchami pomidorów.

Na pokładzie pasażerowie będą mogli skosztować dań przygotowanych przez szefa kuchni Chakalla, które będą mozaiką smaków Douro. Nie zabraknie również dań głównych przygotowanych przez lokalnych szefów kuchni z restauracji wybranych ze względu na autentyczność ich potraw, prezentujących to, co najbardziej oryginalne. Opowieści o pociągu, Douro i miejscach, przez które przejeżdża pociąg, sprawią, że każda podróż będzie bogatym i niezapomnianym doświadczeniem kulturowym.

Składający się z sześciu wspaniałych wagonów ozdobionych uderzającym odcieniem żywego błękitu, to przedsięwzięcie wykracza poza zwyczajność i obiecuje na nowo zdefiniować istotę luksusowych podróży. Wraz z podniesieniem kurtyny tego bogatego spektaklu, pasażerowie są zaproszeni do wzięcia udziału we wciągającej i przyjemnej odysei przez zapierające dech w piersiach krajobrazy Portugalii, gdzie każda chwila jest świadectwem kunsztu wyrafinowania i wyrafinowania.

Każdy wagon w tym niezwykłym pociągu staje się sanktuarium tajemnic, niemym świadkiem królewskiej procesji królów i prezydentów na przestrzeni wieków. Wnętrza, skrupulatnie zaprojektowane, są świadectwem bogactwa i wyrafinowania, przenosząc pasażerów do minionej epoki, w której każdy pokryty skórą fotel i wypolerowana powierzchnia drewna wywołują namacalne poczucie królewskiej nostalgii.

 

Pociąg Prezydencki. Fot. CP - Comboios de Portugal 

 

Te 20 ekskluzywnych podróży stanowi rzadki przywilej, zarezerwowany wyłącznie dla wymagającej grupy 72 pasażerów na wyprawę - osób, które doceniają nieodłączną wartość historii, urok elegancji, a przede wszystkim ekskluzywność, która towarzyszy temu niezwykłemu doświadczeniu.

Doznania kulinarne na pokładzie Pociągu Prezydenckiego przekształcają się w symfonię smaków, żywiołową celebrację bogatego i różnorodnego krajobrazu kulinarnego Portugalii. Od pierwszego do ostatniego kęsa, pasażerowie są z wdziękiem transportowani w gastronomiczną podróż, która rozwija niuanse każdego regionu, przez który przejeżdża pociąg. Każda potrawa, skrupulatnie przygotowana, staje się pyszną nutą w tej kulinarnej kompozycji, pozwalając podróżnym delektować się żywym gobelinem smaków, które definiują dziedzictwo kulinarne tego kraju.

Ta autentyczna celebracja lokalnych smaków przekształca pociąg w toczący się bankiet, w którym każdy kęs i łyk staje się przejmującym hołdem dla terroir i porywającym toastem za bogate dziedzictwo gastronomiczne północnej Portugalii. Pociąg prezydencki, poza oferowaniem luksusowego środka transportu, przekształca się w poruszającą ucztę - wciągającą celebrację kulinarnego bogactwa Portugalii na malowniczym tle doliny Douro. W tej wystawnej scenerii pasażerowie nie są jedynie podróżnikami; są uczestnikami gastronomicznej symfonii, doświadczenia, które wykracza poza zwyczajność i staje się zmysłową odą do wspaniałości północnych tradycji kulinarnych Portugalii.

 

Pociąg Prezydencki. Fot. CP - Comboios de Portugal 

 

Prezes CP Pedro Moreira podkreślił historię tego pociągu, sięgającą 1890 roku, „który przewoził królów, głowy państw i papieży”. „Został odrestaurowany przez CP, z czego jesteśmy bardzo dumni” - zauważył. Umieszczenie Pociągu Prezydenckiego na torach „jest sposobem na wyciągnięcie Muzeum na światło dzienne, na ożywienie tego dzieła i na wzbogacenie wrażeń, jakich każdy może doświadczyć na pokładzie” - mówi Pedro Moreira, uzasadniając wybór Szefa Kuchni Chakalla do projektu faktem, że on także chce promować kuchnię portugalską i regionalną.

"Ten pociąg zaangażuje wiele osób z regionu, z różnymi gospodarstwami i restauracjami na pokładzie prezentującymi swoje najlepsze produkty. Do tego dochodzi krajobraz, który dla mnie jest jednym z najlepszych na świecie", mówi, dziękując partnerom i pracownikom CP, którzy pomogli w realizacji pomysłu. „Ten pociąg powstał z pasją i w duchu misji. Wierzymy, że będzie to fantastyczne, niepowtarzalne i niezapomniane przeżycie” - mówi prezes CP.

Znany szef kuchni Chakall jest pewien tego projektu: "będziemy mieli najlepsze wina i najlepsze dania z Portugalii". Głównym celem jest "reprezentowanie dobra regionu". "Mam nadzieję na doskonałą obsługę, która pokaże, że kochamy Portugalię" - wyjaśnia. "Będziemy mieć 10 restauracji z charakterystycznymi potrawami. Danie główne zawsze będzie pochodzić od kucharza, który nie cieszy się uznaniem, na jakie zasługuje. Ten pociąg będzie zorientowany na rodzinę" - dodaje.

Manuel Cabral z Fundacji Narodowego Muzeum Kolejnictwa definiuje ten projekt jako "z terytorium i dla ludzi", podkreślając jego lokalny wymiar i tożsamość. Przypomina, że ten pociąg, który przeszedł dynamiczną renowację właśnie po to, aby mógł być używany, jest "rodzajem żywego muzeum, muzeum poza muzeum", reprezentującym narodowe dziedzictwo kolejowe. "Każdy, kto zajmuje się turystyką, wie, że istnieją dwa kluczowe słowa dla pobudzenia turystyki: doświadczenia i emocje. O to właśnie chodzi w Pociągu Prezydenckim - o dostarczanie wrażeń i wywoływanie w ludziach emocji" - powiedział.