Renfe świętuje 16. rocznicę uruchomienia AVE w Barcelonie

Renfe świętuje 16. rocznicę uruchomienia AVE w Barcelonie

20 lutego 2024 | Źródło: RENFE / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Renfe upamiętni szesnaście lat funkcjonowania AVE w Barcelonie. W tym czasie firma przewiozła ponad 150 milionów pasażerów na swoich szybkich liniach w Barcelonie. Pasażerowie, którzy podróżowali bez powodowania emisji CO₂ do atmosfery, uniknęli rozproszenia 4,9 miliona ton CO₂, które zostałyby wyemitowane, gdyby podróżowali samochodem.

 

Fot. Renfe

 

Obecnie Renfe jest spółką kolejową, która oferuje najwięcej szybkich pociągów dziennie między Madrytem a Barceloną (27 w każdym kierunku) i jedyną, która zatrzymuje się we wszystkich stolicach katalońskich prowincji, oprócz Figueres-Vilafant.

W dniu 20 lutego 2008 r. uruchomiono usługę AVE, łączącą Barcelonę z Madrytem w czasie podróży wynoszącym 2 godziny i 38 minut. Szesnaście lat temu AVE zaczęło oferować 17 częstotliwości w każdym kierunku na tej trasie.

Ponadto pojawienie się AVE przyniosło poprawę połączeń łączących Barcelonę z Camp de Tarragona, Lleidą, Saragossą i Calatayud.

W tym korytarzu Renfe stopniowo zwiększała liczbę częstotliwości, dzięki popytowi na ten produkt i obecnie firma ma 54 pociągi dziennie i skróciła czas podróży do 2 godzin i 30 minut w pociągach bezpośrednich.

Rozwijająca się usługa

 

  • W kwietniu 2008 r. uruchomiono połączenia Avant Barcelona-Camp de Tarragona-Lleida.
  • W styczniu 2009 r. uruchomiono szybkie pociągi AVE między Katalonią a Andaluzją bez przystanku w Madrycie.
  • We wrześniu 2009 r. uruchomiono połączenie Alvia między Katalonią a północną częścią półwyspu.
  • We wrześniu 2009 r. zainaugurowany zostaje szybki warsztat w Can Tunis.
  • W październiku 2011 r. najlepszy czas podróży między Barceloną a Madrytem zostaje skrócony do 2 godzin i 30 minut.
  • W maju 2012 r. Ave przekracza 50% udziału w rynku w porównaniu z podróżami lotniczymi.
  • W styczniu 2013 r. uruchomione zostają połączenia AVE i Avant z Gironą i Figueres Vilafant
  • W czerwcu 2021 r. do użytku wchodzi Avlo

Oszczędność prawie 5 milionów ton CO₂.

Ponad 150 milionów pasażerów podróżowało bez powodowania emisji CO₂ do atmosfery, dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej do trakcji, która obecnie posiada również certyfikat Gwarancji Pochodzenia Odnawialnego, wydany przez CNMC.

Gdyby ci sami pasażerowie odbyli podróż samochodem, emisja wyniosłaby 4,9 miliona ton CO₂.

Renfe jest liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiska. Firma oferuje środek transportu pasażerskiego i towarowego o najniższym ogólnym wpływie na środowisko, będąc wiodącym konsumentem energii elektrycznej w Hiszpanii, której źródło jest w 100% odnawialne i posiada certyfikat "Carbon Neutral" przyznany przez AENOR dla wszystkich pociągów elektrycznych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Polacy chcą wskrzesić linię do Czech, wkrótce ma zostać podpisane memorandum Polacy chcą wskrzesić linię do Czech, wkrótce ma zostać podpisane memorandum
Następny artykuł Wyszukaj swój zagubiony bagaż Wyszukaj swój zagubiony bagaż