TGV doczeka się konkurencji. Prywatny przewoźnik Kevin Speed wyrusza na francuskie tory

TGV doczeka się konkurencji. Prywatny przewoźnik Kevin Speed wyrusza na francuskie tory

03 marca 2024 | Źródło: Kevin Speed
PODZIEL SIĘ

Jej uruchomienie zaplanowano na 2028 r. i będzie ona obsługiwać także mniejsze stacje.

 

Fot. Kevin Speed
Po raz pierwszy w ponad 40-letniej historii francuskich linii dużych prędkości, prywatni przewoźnicy powinni również przewozić pasażerów. Spółka Kevin Speed, która powstała w 2021 r., ogłosiła zawarcie przełomowej umowy z zarządcą infrastruktury SNCF Réseau w celu przydzielenia przepustowości. Podpisanie umowy zostało ogłoszone przez francuskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej i Spójności Terytorialnej

Chociaż kilku przewoźników (Renfe, Trenitalia) działa obecnie we francuskiej sieci kolei dużych prędkości, są to firmy należące do innych krajów. Nie ma jeszcze prywatnego przewoźnika.

Zgodnie z umową, Kevin Speed ma nabyć zdolność do obsługi pociągów na trzech trasach od 2026 roku i będzie obsługiwać pociągi pod marką ilisto. Każda trasa ma pomieścić do 16 par pociągów. Operacje próbne mają rozpocząć się w 2026 roku, a normalne kursowanie w 2028 roku.

Jak dotąd operator planuje trzy trasy: Lille Flandres - TGV Haute-Picardie - Paris Gare du Nord, Strasburg - Lorraine TGV - Meuse TGV 1 - Champagne-Ardenne TGV - Paris Gare de l'Est i Lyon Part-Dieu - Mâcon-Loché TGV - Le Creusot-Montceau-Montchanin TGV - Paris Gare de Lyon. "Będziemy zatrzymywać się na mniejszych stacjach, gdzie obsługa nie jest jeszcze tak dobra", powiedział przewoźnik.

Kevin Speed to projekt, który powinien pomóc zwiększyć udział kolei w całkowitym transporcie- powiedział minister Patrice Vergriete. Istnieje dobre doświadczenie w zakresie konkurencji ze strony wielu przewoźników na liniach dużych prędkości, szczególnie we Włoszech i od dwóch lat w Hiszpanii.

Założona przez Laurenta Fourtune'a i innych dyrektorów firma wciąż poszukuje większego kapitału na rozwój. Przewoźnik zamówił 20 szybkich pociągów od Alstomu.