GK RAFAMET zapowiada wyjście z kryzysu

GK RAFAMET zapowiada wyjście z kryzysu

16 kwietnia 2024 | Autor: Magdalena Matusik | Źródło: RAFAMET S.A.
PODZIEL SIĘ

GK RAFAMET opublikowała podsumowanie 2023 roku. - Ostatnie lata były dla naszej działalności szczególne. Szczególne, bo pocovidowe, z następstwami wojny Rosji przeciwko Ukrainie, wysoką inflacją, a co za tym idzie wzrostem cen zaopatrzeniowych, trudnościami w utrzymaniu łańcucha dostaw, presją płacową, wysokimi kosztami energii oraz węgla - wyjaśnia w Liście do Akcjonariuszy E. Longin Wons Prezes Zarządu RAFAMET S.A. GK RAFAMET zamyka miniony rok ze stratą netto w wysokości 7 mln zł

GK RAFAMET zapowiada wyjście z kryzysu
Fot. RAFAMET S.A.

 

Wyjście z kryzysu

Firm takich jak RAFAMET S.A. czy spółka zależna Odlewnia Rafamet nie da się „naprawić”, „przekierować na właściwe tory” czy „zrestrukturyzować” z dnia na dzień. Procesy naprawcze wymagają, oprócz determinacji w ich wykonywaniu, także czasu i pieniędzy.

Jednak jak zaznacza Prezes Zarządu RAFAMET S.A. podjęte decyzje z lat poprzednich, pomimo ryzyka niepowodzenia w ich realizacji doprowadziły do ważnego momentu - Rok 2024 rozpoczęliśmy dobrze. Mamy wysokie wyprzedzenie kontraktowe na br., a ocena stanu niektórych prognoz handlowych na br. jest bardzo dobra, z zastrzeżeniem obserwowanego spadku koniunktury na duże odlewy żeliwne w skali europejskiej. Większość z tych kontraktów ma dobre i bardzo dobre warunki finansowania w postaci wysokich przedpłat czy płatności kroczących - wyjaśnia E. Longin Wons, Prezes Zarządu RAFAMET S.A. - Rok 2024 zapowiada się lepszym okresem dla całej gospodarki światowej, ale do tego momentu należało doprowadzić sprawną organizacyjnie firmę, która wykonała działania restrukturyzacyjne. Firmę z ambicjami osobistymi, tak pracowniczymi, jak i ścisłego kierownictwa firmy, która będzie w stanie tę poprawę wykorzystać - dodaje Prezes RAFAMET S.A.

Warto podkreślić, że dla producenta niszowych dóbr inwestycyjnych, w tym wielkogabarytowych, drogich jednostkowo obrabiarek o ekstremalnie wydłużonym procesie produkcyjnym oraz długich cyklach rozliczeniowych wynikających z istoty realizowanych przedsięwzięć, procesy wychodzenia z kryzysów są długie i ciężkie do przezwyciężenia. Zawsze też są okupione stratami różnego rodzaju na różnych płaszczyznach życia firmy. - Jednak firmy Grupy Kapitałowej RAFAMET kolejny raz pokazały swoją ambicję, siłę, determinację i konsekwencję w realizacji programu opanowania skutków głębokiego kryzysu gospodarczego - podkreśla Prezes RAFAMET S.A.

Ważna lekcja

Minione 12 miesięcy było dla GK RAFAMET istotnym i trudnym sprawdzianem - Rok 2023 dostarczył nam lekcji odporności i zdolności adaptacyjnych naszej firmy. Mimo trudności ekonomiczno-finansowych, które odzwierciedla zanotowana strata bilansowa, nasza firma wykazała się niezwykłą zdolnością adaptacji do nowych warunków gospodarczych umiejętnie wykorzystując w tych działaniach czynnik innowacji. Właśnie to dążenie do ciągłego rozwoju oraz inwestycje zarówno w park maszynowy, ale przede wszystkim w badania i rozwój, stały się motorem napędowym, który umożliwił nam przezwyciężenie przeszkód i wyznaczył kierunek na nadchodzące lata - tłumaczy E. Longin Wons.

GK RAFAMET wdraża kulturę ciągłego doskonalenia, angażując pracowników w procesy optymalizacji i poprawy jakości produktów i usług. Firma stawia na rozwój kompetencji i umiejętności zespołów, aby sprostać wyzwaniom rynku i oczekiwaniom klientów.

- Nasze zobowiązanie do prowadzenia działalności w sposób zrównoważony, polegające na minimalizacji wpływu naszych operacji na środowisko naturalne, pomaga nam w przezwyciężaniu zjawisk kryzysowych. Dążenie do stosowania coraz bardziej efektywnych technologii i procesów produkcyjnych oraz promowanie praktyk zrównoważonego użytkowania obrabiarek przez naszych klientów pozytywnie wpływa na naszą codzienną pracę i odbiór naszej firmy przez szeroko rozumiane otoczenie gospodarcze - dodaje na koniec E. Longin Wons.