W czerwcu Rosjanie dostaną trzecią Jaskółkę

W czerwcu Rosjanie dostaną trzecią Jaskółkę

30 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Zwie się Łastoczka (Jaskółka) i został wyprodukowany w zakładach Siemensa. Ten nowoczesny pojazd będzie woził uczestników i gości zimowej olimpiady w Soczi w 2014 r. Wysłannik „Kuriera Kolejowego” przyglądał się testom pierwszego egzemplarza.

Fot. Michał Wójcicki

Pierwszy z zamówionych pociągów odbył 30 maja inauguracyjny przejazd do miasta Soczi ze stacji przy lotnisku w miejscowości Adler. Wszystkie Łastoczki będą pokonywały trasy łączące lotnisko z Soczi, wożąc uczestników i kibiców sportowych na Olimpiadę w 2014 r. Pociągi będą też kursowały do kurortu narciarskiego w Krasnej Polance, gdzie rozegrają się konkursy dyscyplin narciarskich.

Zamówienie Kolei Rosyjskich (RŻD) opiewa na 38 pociągów, które zasilą tabor przewoźnika jeszcze przed rozpoczęciem Olimpiady, w lutym 2014 roku.

Łastoczka, czyli elektryczny zespół trakcyjny Desiro RUS, jest efektem współpracy Simensa z inżynierami RŻD, którzy mieli spory udział w powstaniu tego pojazdu, w tym systemów kontroli trakcji.

– Koszt produkcji jednego pociągu to 12,5 mln euro – mówi Alexander Babak, project management Engineer z Siemens AG. – Zaprezentowany pociąg odbył już swoje jazdy testowe. Następny egzemplarz jest testowany w okolicach Sankt Petersburga, a kolejny, trzeci, dotrze do Rosji 10 czerwca – dodaje.

Ten nowoczesny EZT jest tylko jednym z elementów rosyjskich przygotowań na Zimową Olimpiadę w 2014. W tej chwili w budowie jest linia kolejowa do Krasnej Polanki oraz nowoczesne stacje przy ważnych obiektach sportowych. Inwestycje te mają być zrealizowane do końca 2013 roku.

Jaskóki do Rosji jadą drogą morską