150-lecie połączenia Warszawa - Petersburg

150-lecie połączenia Warszawa - Petersburg

02 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W tym roku przypada 150. rocznica otwarcia połączenia kolejowego Warszawy z Petersburgiem. Z tej okazji przed białostockim dworcem kolejowym uroczyście otwarto jubileuszową wystawę poświęconą początkom kolei w mieście i dalszym dziejom jednej z pierwszych linii kolejowych w Królestwie Polskim.

Przewozy Regionalne

Kolej Warszawsko-Petersburska została otwarta w 1862 roku. Przebiegająca przez Białystok, Grodno, Wilno, Dźwińsk i Psków trasa kolejowa była jedną z pierwszych dróg żelaznych zarówno na terenach będącego wówczas częścią Imperium Rosyjskiego Królestwa Polskiego, jak również w całym Cesarstwie. Bardzo szybko stała się oknem na świat na położonych wzdłuż niej miejscowości. Licząca około 1330 km Droga Żelazna Warszawsko-Petersburska, pomimo swoich burzliwych losów i zmieniającej się sytuacji geopolitycznych na ziemiach, przez które przebiega, funkcjonuje do dziś. Rozebrany został jedynie niewielki fragment trasy na terenie Litwy, natomiast na pozostałych odcinkach historycznej linii kursują pociągi przewoźników z Rosji, Łotwy, Litwy, Białorusi i Polski – w tym Przewozów Regionalnych, które obsługują połączenia na trasie Warszawa – Białystok – Grodno.

20 czerwca 2012 r. na placu przed białostockim dworcem kolejowym uroczyście otwarto jubileuszową wystawę „Białystok na trasie Kolei Warszawsko-Petersburskiej”, zorganizowaną przez Muzeum Podlaskie we współpracy z Przewozami Regionalnymi i innymi firmami kolejowymi. W rocznicowych obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele Kolei Białoruskiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Muzeum Podlaskiego, Przewozów Regionalnych i innych firm oraz organizacji. Wystawę uświetnili swoją obecnością również emerytowani białostoccy kolejarze, którzy pełniąc swą służbę, na długie lata związali się z liczącą 150 lat linią kolejową. Rocznicowa wystawa, z uwagi na swoją różnorodność, wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród zwiedzających ją Białostoczan. Zaprezentowane zostały m.in. historyczne fotografie, ryciny, plany stacji oraz pierwsze rozkłady jazdy, a eksponowane materiały zostały opatrzone fachowym komentarzem historyka z Muzeum Podlaskiego. Goście zwiedzający wystawę, przechodząc na peron pierwszy, błyskawicznie przenieśli się z czasów początków kolei do jej współczesności, bowiem tego dnia Podlaski Zakład Przewozów Regionalnych zaprezentował dwa nowoczesne, kursujące na co dzień po podlaskich torach pociągi – autobus szynowy serii SA133 i zmodernizowany skład EN57AL-1544.