Autobusy interREGIO odniosą sukces?

Autobusy interREGIO odniosą sukces?

14 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

- Obserwujemy coraz większe zainteresowanie całą ofertą interREGIO Bus – mówi „Kurierowi Kolejowemu” Katarzyna Mirowska, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych. Dodaje, że największą popularnością cieszy się trasa Katowice – Rzeszów – jej kolejowy odpowiednik, czyli linia E30 jest rozkopana przez prace modernizacyjne.

Fot. www.veolia-transport.pl

Czym są autobusy kursujące pod szyldem interREGIO? To wspólna oferta Przewozów Regionalnych i drogowego przewoźnika Veolia, uruchomiona 29 czerwca. InterREGIO Busy kursują na trzech odcinkach: Katowice – Kraków – Rzeszów – Przemyśl/Ustrzyki Górne, Olsztyn – Mrągowo – Mikołajki oraz Wysoka Kamieńska – Kamień Pomorski – Pobierowo – Rewal – Mrzeżyno – Dźwirzyno – Kołobrzeg. Autobusy mają 50 miejsc siedzących (i 20 stojących). Obowiązuje w nich taryfa z pociągów interREGIO.

Sprawdzone wzorce
Jak mówi Katarzyna Mirowska, spółka wprowadzając nową ofertę wzorowała się na już istniejących rozwiązaniach. - Połączenia kolejowo-autobusowe są standardem w nowoczesnym świecie. W Europie, np. w Finlandii, autobusy VR (Kolei Fińskich) są skomunikowane z pociągami w celu dowiezienie podróżnych do stacji kolejowych z terenów o małej gęstości zaludnienia, często znacznie oddalonych od sieci kolejowej – wyjaśnia Mirowska.

Przedsiębiorstwa kolejowe w Szwajcarii, np. BLS, SBB, wykorzystują autobusy do obsługi kursów charakteryzujących się najmniejsza frekwencją, np. wcześnie rano lub w godzinach wieczornych i nocnych. Kursy w pozostałych godzinach, w tym również w godzinach szczytu, obsługiwane są pociągami.

- Na terenie Austrii ÖBB-Postbus uzupełnienia ofertę kolejowych przewozów lokalnych o linie autobusowe, a ÖBB Intercitybus, w zamian za odwołane z uwagi na niską frekwencję pociągi międzynarodowe, zapewnia komunikację autobusową z Austrii do Włoch - komentuje Mirowska.

Expressbus DB uruchamia szybkie połączenia autobusowe z Pragi do Monachium, obsługiwane komfortowymi autobusami. Stanowią one atrakcyjną ofertę cenową w porównania z cenami biletów na pociągi międzynarodowe. Połączenia kolejowo-autobusowe są popularne także w Stanach Zjednoczonych. Wspólna oferta została stworzona przez czołowego przewoźnika kolejowego AMTRAK i firmę Greyhound – największego operatora autobusowego w kraju. Dzięki tej ofercie można dojechać do miejscowości położonych w znacznej odległości od linii kolejowej.

- Przewozy Regionalne także wykorzystują taki model, aby uczynić swoją ofertę jeszcze bardziej atrakcyjną - między innymi dojeżdżamy do miejscowości, do których dojazd koleją był do tej pory niemożliwy np. do Ustrzyk Górnych, Wetliny czy miejscowości nadmorskich – argumentuje Mirowska.

Klimatyzacja w standardzie
Rzeczniczka podkreśla, że dla spółki najważniejsze jest zadowolenia klienta. - Wprowadzając interREGIO Busy zwracaliśmy szczególną uwagę na jakość świadczonych usług. Wszystkie interREGIO Busy uruchamiane przez Przewozy Regionalne i Veolię na trasie Katowice - Przemyśl/Ustrzyki Górne, a także na trasach Olsztyn - Mikołajki oraz Kołobrzeg - Kamień Pomorski - Wysoka Kamieńska są klimatyzowane i mają uchylne fotele, które dodatkowo poprawiają komfort jazdy naszych podróżnych – stwierdza Mirowska.

Zaznacza, że spółka myśli o rozwoju tego typu oferty w przyszłości. - Cały czas analizujemy i udoskonalamy naszą ofertę m.in. urealniając czasy przejazdów wybranych kursów na trasie Rzeszów - Kraków. Na naszej stronie internetowej z kolei znajdują się rozkłady jazdy, schematy połączeń kolejowo-autobusowych, a także szczegółowe mapki zawierające lokalizacje przystanków autobusowych – kończy Mirowska.