Wakacje 2012: pociągiem do Zakopanego

Wakacje 2012: pociągiem do Zakopanego

29 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W przedostatniej części naszego górskiego poradnika zachęcamy do odwiedzenia Zakopanego. Na atrakcje na pewno nie można tutaj narzekać. Leżące u stóp Tatr miasto to świetna baza wypadowa do długich górskich wędrówek i nie tylko – muzea, galerie, restauracje i ciągle żywa kultura ludowa tworzą znakomite warunki do wakacyjnego odpoczynku.

Fot. Krzysztof Kuś

Mimo, że czas przejazdu pociągu jest dłuższy od autobusu (zakładając oczywiście brak korków na drogowej „zakopiance”), podróż koleją to znakomita alternatywa dla tych, którzy cenią komfort i wygodę podróży lub z wielu względów nie przepadają za jazdą autokarem, czy samochodem. Do Zakopanego docierają pociągi Przewozów Regionalnych oraz spółki PKP Intercity.

Przed zaplanowaniem podróży skorzystajmy z internetowych wyszukiwarek połączeń: www.rozklad.sitkol.pl oraz www.rozkład-pkp.pl. Warto zajrzeć także na strony przewoźników (www.intercity.pl i www.przewozyregionalne.pl), gdzie znajdują się m.in. informacje o promocyjnych ofertach, czy warunkach przewozu rowerów.

Przewozy Regionalne
Odjazdy pociągów osobowych z Krakowa Głównego do Zakopanego (przez Suchą Beskidzką, Maków Podhalański, Chabówkę i Nowy Targ): 5.10 (od poniedziałku do piątku w dni robocze), 7.59 („Kasprowy”), 12.26 („Janosik) i 16.24. Z Zakopanego do Krakowa dojazdy o: 3.45, 9.18, 12.28 (od poniedziałku do piątku w dni robocze), 14.12 („Janosik”) i 17.43 („Kasprowy”). Część połączeń obsługują komfortowe, klimatyzowane składy Acatus 2 produkcji bydgoskiej PESY.

Interesującym połączeniem Przewozów Regionalnych jest interREGIO „Giewont” z Opola/Częstochowy do Zakopanego jadący przez Bielsko-Białą i Żywiec. Pociąg kursuje w soboty i niedziele od 30 czerwca do 30 września. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że jeździ on w dwóch wariantach rozkładu.

W sobotę rano „Giewont” wyrusza z Częstochowy (o 6.33) do stolicy Tatr (przyjazd o 12.46). Wieczorem udaje się z Zakopanego (o 16.36) w drogą powrotną, lecz nie do Częstochowy, tylko do Opola (przez Katowice oraz Kędzierzyn-Koźle). Przyjazd do Opola Głównego o 23.19. Stamtąd w niedzielę rano (o 5.47) jedzie tą samą trasą do Zakopanego (przyjazd także o 12.46). W niedzielne popołudnie (podobnie jak w sobotę, odjazd o 16.36) „Giewont” odjeżdża z Zakopanego do Częstochowy (również przez Żywiec). Przyjazd do Częstochowy o 22.50.

PKP Intercity
W sezonie do Zakopanego kursuje także spora liczba pociągów uruchamianych przez PKP Intercity. TLK „Nosal” (Warszawa Wschodnia – Zakopane), TLK „Regle” (Gdynia Główna – Zakopane), TLK „Podhalanin” (Szczecin Główny – Zakopane), TLK „Monciak – Krupówki” (Gdynia Główna – Zakopane), EX „Tatry” (Warszawa Wschodnia – Zakopane), EX „Morskie Oko” (Warszawa Wschodnia – Zakopane), TLK „Janusz Korczak” (Białystok – Zakopane), TLK „Warmia” (Olsztyn Główny – Zakopane) i EX „Małopolska” (Gdynia Główna – Zakopane). Warto zaznaczyć, że „Podhalanin” nie jedzie przez Kraków, lecz trasą przez Kalwarię Zebrzydowską Lanckoronę, Wadowice i Bielsko-Białą.

We wszystkich wymienionych pociągach obowiązuje całkowita rezerwacja miejsc (w TLK „Warmia” tylko w 1 klasie). Szczegółowy rozkład jazd najlepiej sprawdzić na stronach: www.intercity.pl, www.rozklad.sitkol.pl oraz www.rozkład-pkp.pl. Tam także sprawdzimy ceny biletów, a również to, który pociąg prowadzi wagon barowy, restauracyjny, sypialny, do przewozu rowerów, bezprzedziałowy, czy z miejscami do leżenia.

Pamiętajmy także, że nie wszystkie z wymienionych połączeń kursują w okresie wakacyjnym codziennie. EX „Morskie Oko” kursuje do Zakopanego w soboty, w drogę powrotną do Warszawy Wschodniej wyrusza w niedziele. EX „Małopolska” do Zakopanego kursuje w piątki i soboty, w drogę powrotną do Gdyni Głównej jedzie w soboty i niedziele. TLK „Warmia” kursuje: z Olsztyna Głównego do Zakopanego w soboty i dodatkowo 15 sierpnia, z Zakopanego do Olsztyna Głównego w niedziele i 16 sierpnia. TLK „Janusz Korczak” jedzie z Białegostoku do Zakopanego w soboty, w kierunku przeciwnym w niedziele.

Tańsze podróżowanie
Nie zapomnijmy o ofertach, dzięki którym nasze podróżowanie może stać się dużo tańsze. Na odcinku Kraków Główny – Zakopane w pociągach kategorii EX obowiązuje oferta Last Minute. Tylko w kasie biletowej, nie wcześniej, niż 30 minut przed odjazdem pociągu możemy kupić, pod warunkiem wolnych miejsc, bilet (wraz z miejscówką w drugiej klasie) za jedyne  13 złotych.

W pociągach TLK odcinek Kraków Główny – Zakopane objęty jest z kolei ofertą Biletu Rewelacyjnego (tańsze podróżowanie w stosunku do ceny biletu normalnego w 1 i 2). Z kolei kupując bilet z Krakowa do Zakopanego na pociąg Przewozów Regionalnych pamiętajmy, by zapytać w kasie o tzw. Połączenie w dobrej cenie. Dzięki tej promocji za bilet normalny zapłacimy jedynie 18 zł.

Jadąc do Zakopanego pociągiem PKP Intercity warto pamiętać o jeszcze jednej ofercie. Przewoźnik proponuje dla swoich pasażerów zniżki (na podstawie biletu kolejowego) m.in. w hotelach, restauracjach, a nawet w kinie.