Białystok: kolejowe modele w „wagonówce”

Białystok: kolejowe modele w „wagonówce”

22 października 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza w Białymstoku wystawa modeli kolejowych. Impreza zorganizowana w ramach obchodzonego w tym roku okrągłego jubileuszu 150-lecia linii kolejowej Warszawa – Petersburg była okazją do zaprezentowania modeli (nie tylko) kolejowych szerszej publiczności – informuje Stowarzyszenie „Kolejowe Podlasie”.

Fot. Kolejowe Podlasie

Pomysł zorganizowania wystawy modelarskiej w Białymstoku podsunęli członkom „Kolejowego Podlasia” białostoccy modelarze, którzy podkreślali, że w roku pięknego jubileuszu była by to impreza przyciągająca setki osób. Stowarzyszenie zwróciło się z prośbą do Prezydenta Miasta Białegostoku o objęcie honorowym patronatem imprezy, która w pierwotnym terminie miała się odbyć w połowie września. Bogaty kalendarz imprez sprawił, że międzyczasie stowarzyszenie organizowało festyn kolejarski w Sokołach.

Pierwsze przygotowania rozpoczęto już w maju, od momentu, w którym przedstawiono pomysł. Jednak główne przygotowania przypadły na przełom września i października. Od tego momentu rozpoczęto pozyskiwanie sponsorów, partnerów i mecenasów. Z wielkim zrozumieniem przyszedł Jerzy Szerszunowicz, dyrektor Centrum im. Ludwika Zamenhofa, który przekazał ogromną makietę na rzecz tworzonej ekspozycji znacznie wcześniej, niż pierwotnie ustalano. To również on wskazał na Piotra Górskiego, modelarza z Warszawy, którego modele w skali 1:32 robiły ogromne wrażenie na zwiedzających. W druk plakatów, zaproszeń włączyły się podmioty zaprzyjaźnione, dzięki temu było jeszcze łatwiej.

Kulminacja przygotowań nastąpiła w piątek, kiedy przetransportowane zostały kolejno: makieta z Centrum im. Ludwika Zamenhofa, drezyna ręczna, moduły z Warszawy. Problemy, które się pojawiały, takie jak gabaryt makiety i problem z wniesieniem przez drzwi opanowane zostały po wytężaniu umysłu zgromadzonych. Wszystko dotarło na miejsce w całości. Nic nie zostało uszkodzone. Samo ustawianie modeli trwało do późnych godzin nocnych. Sobota była momentem na ostatnie poprawki, sprawdzenie i otwarcie.

Miejsce imprezy było nie przypadkowe. Siedziba Podlaskiego Zakładu Przewozów Regionalnych to dawna „wagonówka” przy stacji kolejowej Białystok. Stacji o bogatej 150-letniej historii. O lokalizacji decydował również fakt aktywnego włączenia się Przewozów Regionalnych w białostockie obchody jubileuszu, które zainaugurowała czerwcowa wystawa. Decydujące okazało się również osobiste zaangażowanie Elżbiety Załuskiej, dyrektor PR na Podlasiu, która kilka lat temu ocaliła modele z likwidowanego technikum kolejowego. Bogata kolekcja pociągów pancernych, prac dyplomowych była prezentowana na weekendowej wystawie. Bliskość sali wystawienniczej i torów sprawiła, że możliwa była prezentacja taboru.

Pełna relacja z dwudniowej wystawy znajduje się na stronie Stowarzyszenia