Będzie łatwiej pozyskać dotacje z UE

Będzie łatwiej pozyskać dotacje z UE

01 listopada 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Szybszy i łatwiejszy dostęp do unijnego finansowania dla przedsiębiorstw, miast i regionów - to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej. Dzięki zmianom ograniczona zostanie biurokracja, zaś pieniądze dotrą do beneficjentów szybciej.

Fot. ec.europa.eu

Od 1 stycznia 2013 r., dzięki uproszczonym procedurom, przyznawanie unijnych środków finansowych przedsiębiorstwom, gminom i innym beneficjentom będzie przebiegać sprawniej. Przyjęte przez Komisję Europejską nowe przepisy zwiększają przejrzystość i ułatwiają rozliczenie wszystkich podmiotów mających styczność z unijnymi środkami finansowymi. W tym celu wprowadzono szersze możliwości wykorzystania płatności ryczałtowych i stawek zryczałtowanych w odniesieniu do mniejszych kwot, zniesiono wymóg podawania tych samych danych przy kolejnym ubieganiu się o finansowanie z UE, przewidziano możliwość składania wniosków drogą elektroniczną.

Nowe przepisy zwiększą rozliczalność osób i podmiotów zarządzających pieniędzmi podatników unijnych. Zaliczają się do nich państwa członkowskie, które wykonują znaczną część budżetu UE, w tym dotyczącego regionalnej polityki UE. W przyszłości władze państw członkowskich zarządzające środkami unijnymi będą musiały podpisać i przedłożyć Komisji roczne deklaracje celem poświadczenia, że środki UE zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem.

Wzmocniono mechanizmy korekt finansowych stosowane w przypadku nieprawidłowości popełnionych przez beneficjentów i wykrytych w ramach audytu, jako środek odstraszający Komisja publikować będzie decyzje nakładające sankcje za niewłaściwe wykorzystanie środków UE.

W przyszłości, w celu zwiększenia skuteczności środków UE, a co za tym idzie zwielokrotnienia ich wpływu finansowego, wykorzystywane będą różne instrumenty finansowe, takie jak pożyczki, finansowanie kapitałowe i gwarancje. W odpowiedzi na postulaty zainteresowanych stron z europejskiego sektora przemysłu, które tworzą partnerstwa publiczno-prywatne, wprowadzono nowe możliwości bardziej elastycznej realizacji takich partnerstw.

W obszarze działań zewnętrznych UE będzie mogła tworzyć europejskie fundusze powiernicze, w ramach których połączy swoje zasoby z zasobami państw członkowskich i innych darczyńców, aby lepiej koordynować i świadczyć pomoc zewnętrzną oraz zwiększać jej widoczność.

Uproszczenie zasad i procedur nie zakończy się z chwilą przyjęcia nowego rozporządzenia finansowego. Komisja będzie kontynuować wdrażanie swoich licznych wniosków w sprawie uproszczenia, tak aby były one silnie zakorzenione w programach nowej generacji (2014-2020), które są właśnie przedmiotem negocjacji w Radzie i Parlamencie Europejskim.