PKP IC: wcześniej równa się taniej

PKP IC: wcześniej równa się taniej

28 grudnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Przewoźnik wprowadza od stycznia nową ofertę promocyjną pod hasłem „Wcześniej”. Zasada jest prosta – kupując bilet w okresie 30 – 7 dni przed podróżą, zaoszczędzimy około 10 proc. jego ceny. W ten sposób bilet ma kosztować nieco mniej niż przed planowaną od 1 stycznia podwyżką.

PKP IC: wcześniej równa się taniej
Fot. Rafał Wilgusiak

- To nowy model sprzedaży, zgodny z zasadą „wcześniej równa się taniej”. Ten system będzie nadal rozwijany, dążymy do wprowadzenia systemu sprzedaży dynamicznej, znanego z transportu lotniczego. Pierwszym krokiem na drodze do systemu był Bilet Świąteczny – kupiło go 19 tys. pasażerów – mówi Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

Bez kruczków i haczyków
Przewoźnik chce, aby jego oferta była prosta i przejrzysta, pozbawiona kruczków czy kontyngentów ilościowych. Tak więc od 1 stycznia w sprzedaży będą bilety „tradycyjne” oraz w ofercie „wcześniej”. Wcześniejsze bilety będzie można nabyć w terminie od 30 dni do 7 dni przed planowaną podróżą. Bilet na każdy pociąg, w dowolnej kategorii i w dowolnej klasie, będzie tańszy od „tradycyjnego” o około 10 proc.

Porównaj ceny bez oraz z nową promocją (źródło: PKP IC):

- Nowa oferta będzie korzystna także dla nas, ponieważ będziemy wcześniej wiedzieć ilu pasażerów skorzysta z pociągów, a tym samym będziemy w stanie wzmocnić składy dodatkowymi wagonami – wyjaśnia Malinowski.

Od 1 stycznia PKP IC obniża ceny miejscówek w pociągach TLK z 5 na 3 zł. W pociągach kategorii EIC, Ex i EC ceny miejscówek zostaną ujednolicone do 13 zł.

Jak wczoraj informowaliśmy PKP Intercity, podobnie jak inni przewoźnicy, od 1 stycznia podwyższa ceny biletów. Janusz Malinowski tłumaczy podwyżkę większymi kosztami dostępu do infrastruktury, ale jest on zdania, że dzięki ofercie „Wcześniej” wielu pasażerów może nie odczuć wzrostu cen. I podaje przykład: podróżując na odległość 281 – 320 km aktualnie bilet kosztuje 107 zł. W 2013 roku cena tego biletu wyniesie 114 zł. Ale przy zakupie promocyjnego biletu (z wyprzedzeniem) pasażer zapłaci 102,60 zł – czyli mniej niż w cenniku z 2012 roku.

Będzie jak w samolocie
W planach PKP Intercity jest uruchomienie jeszcze bardziej prostego i korzystnego dla pasażerów systemu rezerwacji biletów, na wzór sprzedaży biletów w transporcie lotniczym. Ceny biletów będą w przyszłości zależały od terminu oraz godziny wyjazdu, np. inna będzie cena biletu na pociąg wyjeżdżający w południe a inne na pociąg, który rusza o godz. 16-ej.

Przewoźnik chce też zwiększyć liczbę pociągów TLK objętych obowiązkowymi miejscówkami. Aktualnie jest ponad 80 takich TLK. W 2013 r. w większości składów TLK będzie wymagało wykupienia miejscówek (za 3 zł).