Transport miejski Wrocław: szybsze usuwanie wykolejeń

Wrocław: szybsze usuwanie wykolejeń

11 marca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dzisiaj wrocławskie MPK podpisało umowę z Konsorcjum Brzazgacz Effer na wyprodukowanie i dostawę wielozadaniowego specjalnego pojazdu pogotowia technicznego o wartości 4,65 mln zł.

Fot. MPK Wrocław

Pojazd ma trafić do Wrocławia we wrześniu tego roku. Dzięki niemu będzie można błyskawicznie podnosić i wstawiać na tory wykolejone tramwaje. Oznacza to, że wrocławskie MPK będzie szybciej i sprawniej usuwało skutki zdarzeń awaryjnych. To dobra wiadomość zarówno dla pasażerów MPK, jak i innych użytkowników wrocławskich dróg.

Obecnie MPK musi używać aż 2 dźwigów, aby wkoleić ponad 30 metrową skodę z powrotem na tory. Nowy pojazd będzie wykonywał te czynności samodzielnie. Zostanie wyposażony w system zdalnego sterowania, dzięki któremu operator żurawia będzie mógł z każdego miejsca obsługiwać urządzenie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku akcji ratowniczych, gdy pod pojazdem znajduje się człowiek. Operator może wtedy być bardzo blisko i z centymetrową dokładnością operować podnośnikiem w celu ratowania życia i zdrowia ofiar. Pojazd zakupiony przez MPK będzie najmocniejszym tego pojazdem w Polsce – będzie w stanie podnieść 37-tonową skodę.

Dźwig zostanie dostarczony wraz ze sprzętem dodatkowym, osprzętem żurawia oraz narzędziami i akcesoriami do działań ratowniczo – naprawczych. Umowa z producentem została zawarta w ramach projektu pn. „Poprawa jakości i bezpieczeństwa systemu komunikacji publicznej Wrocławia poprzez działania podejmowane przez MPK”. Inwestycja jest współfinansowana w 85 proc. przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013.