Nagrody Innowacyjności w Transporcie 2013

Nagrody Innowacyjności w Transporcie 2013

06 grudnia 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Janusz Piechociński, Elżbieta Bieńkowska, Zbigniew Jakubas i Józef Marek Kowalczyk – to najważniejsze osoby, które zostały wyróżnione w drugiej edycji konkursu „Nagroda Innowacyjności w Transporcie 2013”.

Nagrody Innowacyjności w Transporcie 2013
Fot. Agnieszka Jurewicz

Nagrody wręczone zostały podczas II Forum Innowacji Transportowych – Innowacje na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nagroda Innowacyjności w Transporcie jest wyróżnieniem dla przedsiębiorstw, instytucji i innych podmiotów, które wnoszą znaczący wkład w unowocześnianie i rozwój transportu, jako podstawowego elementu gospodarki Polski i Unii Europejskiej, budują pozytywny wizerunek systemu transportowego i logistyki oraz przyczyniają się do wzrostu globalnej konkurencyjności gospodarki Polski.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: projektów i osób.

W kategorii osób nagrody odebrali: Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki, Elżbieta Bieńkowska, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju, Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego oraz Roman Ciepiela, wicemarszałek woj. małopolskiego. Za innowacyjne działania w dziedzinie transportu nagrodzeni zostali również Zbigniew Jakubas, właściciel Newagu i Józef Marek Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Infrastruktury KIG, prezes zarządu Stowarzyszenia Ekspertów i Menedżerów Transportu Szynowego.

Jury konkursu przyznało także nagrodę międzynarodową, którą otrzymał dyrektor Portu w Nowym Orleanie Gary P. LaGrange.

Wśród nagrodzonych projektów większość dotyczyła transportu szynowego. W kategorii „Innowacyjne planowanie i zarządzanie” nagrodę odebrała firma ERS Railways B.V. za nowy system transportu intermodalnego naczep i kontenerów.

- Głównym powodem, dzięki któremu otrzymaliśmy nagrodę, był fakt, iż udowodniliśmy, że transport naczep koleją może być opłacalny. Jak dotąd nikomu w Polsce nie udało się osiągnąć w transporcie intermodalnym tyle, ile nam się udało przez minione 1,5 roku – powiedział Łukasz Witalis z ERS Railways.

W kategorii „Pomysł Innowacyjny” nagrodzony został projekt Bilety NFC w komunikacji Miejskiej w Krakowie firmy Orange Polska. Pozostałe nagrody dla projektów kolejowych zostałe przyznane w kategorii „Technika i technologia”.

Nagrodzone projekty to:

  • Unikatowy, zintegrowany system ostrzegania przed wywrotem RCI (Rated Capacity Indicator) dla maszyn pracujących na kolei. System zastosowany w maszynie dwudrogowej HUDDIG 1260C szwedzkiej produkcji. System zgodny ze Standardami Europejskimi EN 15746, Bamaar,
  • Nowa Generacja rozjazdów Szynowych otrzymanych metodą odlewania ze staliwa bainitycznego, Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów”,
  • Przewóz ładunków w innowacyjnych 20stopowych kontenerach stalowych, Laude Smart intermodal,
  • Zakup kolejowego taboru pasażerskiego do obsługi połączeń regionalnych na linii WKD w Warszawskim Obszarze Metropolitarnym, Warszawska Kolej Dojazdowa,
  • ESTER – ekonomiczny system zdalnego sterowania i kierowania ruchem kolejowym, Zakłady Automatyki Kombud,
  • Urządzenia ochrony zwierząt UOZ-1 dla linii kolejowych o szybkościach jazdy pociagów do 160 km/h, Przedsiębiorstwo Wdrożeniowo-Produkcyjne „Neel” .

II Forum Innowacji Transportowych – Innowacje na rzecz zrównoważonego rozwoju organizowane jest Fundację Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych (CATI) oraz Klaster Interdyscyplinarne Partnerstwo na rzecz Innowacyjnego Rozwoju Transportu i Infrastruktury. Patronat nad wydarzeniem objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Małopolska: opóźnia się remont tras dla SKA Małopolska: opóźnia się remont tras dla SKA
Następny artykuł Opolskie chce ratować Przewozy Regionalne Opolskie chce ratować Przewozy Regionalne