Ruszyły konsultacje projektu „Shift2Rail”

Ruszyły konsultacje projektu „Shift2Rail”

10 stycznia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju skierowało do konsultacji społecznych m.in. do Izby Gospodarczej Transportu Lądowego projekt utworzenia „Shift2Rail”. Przedsięwzięcie ma umożliwić łączenie środków publicznych i prywatnych na cele badawcze w sektorze kolejnictwa.

Fot. Liftarn, Wikimedia

Projekt rozporządzenia przewiduje stworzenie projektu partnerstwa publiczno-prywatnego, który ma zarządzać 7-letnim programem ukierunkowanych prac badawczo-innowacyjnych, służących wsparciu rozwoju i poprawy jakości usług kolejowych w Europie. Ma koordynować opracowanie przełomowych rozwiązań technologicznych i przyspieszyć ich wprowadzenie na rynek.

W ramach inicjatywy „Shift2Rail” Komisja Europejska zwiększy ponad trzykrotnie nakłady na rzecz badań naukowych i innowacji w dziedzinie kolei, które osiągną w latach 2014-2020 poziom 450 mln euro w porównaniu z 155 mln euro w poprzednim okresie. Uzupełnieniem budżetu będzie dalsze 470 mln euro pochodzące z sektora kolejowego. Cele „Shift2Rail” określone przez KE to przede wszystkim: zredukowanie, nawet o 50 proc., kosztów całego cyklu eksploatacyjnego w transporcie kolejowym (tj. kosztów budowy, obsługi, utrzymania i remontów infrastruktury oraz taboru); wzrost całkowitych mocy przerobowych nawet o 100 proc.; ogólne zwiększenie niezawodności usług – poprawa do 50 proc., w zależności od segmentu rynku kolejowego.

Utworzenie wspólnego przedsięwzięcia kolejowego - partnerstwa publiczno-prywatnego pod nazwą „Shift2Rail” - zdaniem KE - umożliwi łączenie środków publicznych i prywatnych, co pozwoli na ściślejsze skoncentrowanie zasobów na działalności badawczej niezbędnej do urzeczywistnienia jednolitego europejskiego obszaru kolejowego oraz do wspierania konkurencyjności sektora kolejowego jako całości, tworzenia nowych miejsc pracy oraz zwiększenia eksportu usług i wyposażenia kolejowego.

Opinie, stanowiska, uwagi i sugestie można przekazywac na adres igtl@igtl.pl. Termin na wyrażenie opinii o projekcie upływa w dniu 9 lutego 2014 r.

Obecnie projekt rozporządzenia i aneks są dostępne jedynie w wersji angielskiej.