Bariery w dostępie do kolei na Podlasiu

Bariery w dostępie do kolei na Podlasiu

18 listopada 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Akcja „Podlaska KOLEJ na TAK” zorganizowana przez „Kolejowe Podlasie” dotarła już do większości głównych miast w regionie. Z dotychczas zebranych wniosków wynika, że mieszkańcy muszą się borykać m.in. z nieczynnymi kasami biletowymi i niedopasowaniem ilości uruchamianych połączeń i godzin ich kursowania w stosunku do potrzeb społecznych.

Fot. Tomasz Galicki, Kolejowe Podlasie

Od kilku miesięcy Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa „Kolejowe Podlasie” realizuje projekt obywatelski, którego podstawowym celem jest   wzrost świadomości społecznej w zakresie funkcjonowania transportu kolejowego w województwie podlaskim oraz partycypacji lokalnych społeczności na rzecz jego poprawy i całościowego rozwoju.

To właśnie mieszkańcy regionu na co dzień mający styczność z koleją oraz jej potencjalni pasażerowie są bezpośrednimi adresatami przedsięwzięcia realizowanego przez „Kolejowe Podlasie”. Jednym z działań wykonywanych w ramach projektu jest organizacja  ponad dwudziestu spotkań z mieszkańcami północno-wschodniej Polski w formie kawiarenek obywatelskich.

Do tej pory zorganizowano już dwanaście takich spotkań: w Białymstoku, Gródku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Czeremsze, Sokółce, Łapach, Kuźnicy, Grajewie, Szepietowie, Augustowie i Czarnej Białostockiej. Kawiarenki obywatelskie cieszyły się zróżnicowanym zainteresowaniem, w zależności od miejsca ich organizacji. O frekwencji decydowała bardzo często lokalna specyfika funkcjonowania transportu kolejowego w danej gminie. Największą liczbę uczestników zgromadziły spotkania w Gródku, Kuźnicy, Sokółce i Czeremsze. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się natomiast kawiarenki w Augustowie, Bielsku Podlaskim, Czarnej Białostockiej i Szepietowie. 

Mieszkańcy uczestniczący w spotkaniach wskazywali na rozmaite aspekty związane z funkcjonowaniem transportu szynowego, a zwłaszcza stanu infrastruktury i jakości taboru kursującego zarówno w pociągach regionalnych, jak i dalekobieżnych na terenie województwa. Najczęstszymi problemami podnoszonymi przez mieszkańców na kawiarenkach obywatelskich były: nieczynne kasy biletowe (m.in. w Grajewie, Szepietowie, Augustowie, czy też Bielsku Podlaskim), niska częstotliwość kursowania pociągów regionalnych, zwłaszcza w okresie weekendowym (najmocniej akcentowana w Czeremsze i Kuźnicy), braku skomunikowań pociągów na niektórych odcinkach, a także niedopasowanie ilości uruchamianych połączeń i godzin ich kursowania w stosunku do potrzeb społecznych (zgłaszane przez uczestników spotkań w Sokółce, Kuźnicy i Czeremsze).

Pojawił się również wątek braku uwzględnionych postojów dla niektórych pociągów międzynarodowych (Grodno – Małkinia – Grodno) na przystankach osobowych na terenie powiatu sokólskiego, co – w ocenie lokalnej społeczności – stanowi poważną barierę w dostępie do kolei oraz problem w dotarciu do szkół i miejsc pracy. Zasygnalizowali również konieczność poprawy nawierzchni peronów oraz zabudowę estetycznych wiat chroniących przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. 

Oprócz mankamentów, uczestnicy spotkań zauważyli stopniową poprawę jakości pasażerskiego taboru kolejowego w ruchu regionalnym. Zwrócili  także uwagę na coraz lepszą obsługę podróżnych przez drużyny konduktorskie, które wykazują się uprzejmością i komunikatywnością względem pasażerów.

Szczegółowe wnioski i spostrzeżenia uczestników spotkań są protokołowane i będą zaprezentowane zarówno organizatorom publicznego transportu zbiorowego w zakresie realizacji kolejowych przewozów pasażerskich (czyli Urzędowi Marszałkowskiemu oraz Ministerstwu Infrastruktury i Rozwoju) oraz spółkom z branży kolejowej.

Harmonogram najbliższych spotkań z cyklu „Porozmawiajmy o kolei”

Kolejowe kawiarenki obywatelskie organizowane będą do końca listopada w najważniejszych ośrodkach północno-wschodniej Polski. Wszystkie spotkania rozpoczną się o godzinie 17:00.

18.11.2014 – Łomża – Restauracja na Farnej – ul. Farna 9
19.11.2014 – Czyżew – Gminny Ośrodek Kultury – ul. Mazowiecka 34
20.11.2014 – Siemiatycze – Restauracja Kresiowiak – ul. Grodzieńska 7
21.11.2014 – Mońki – Moniecki Ośrodek Kultury – ul. Białostocka 25
24.11.2014 – Knyszyn – Knyszyński Ośrodek Kultury – ul. Rynek 39
25.11.2014 – Ełk – Restauracja Villa Eden – ul. Armii Krajowej 19a
26.11.2014 – Suwałki – Restauracja Finezja – ul. Chłodna 3a
27.11.2014 – Dąbrowa Białostocka – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury – ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego 4

Projekt „Podlaska KOLEJ na TAK – społeczna strona kolei” jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Wsparcia udzielają również Przewozy Regionalne oraz PKP Intercity. Patronat medialny objął Kurier Kolejowy.