Samochodami po torach

Samochodami po torach

30 listopada 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Rosjanie coraz chętniej korzystają z możliwości przewiezienia auta pociągiem. Jak podały na swojej stronie Koleje Rosyjskie (RŻD), w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia oferowania usługi, odprawiono już ponad 2600 aut w specjalnych wagonach, przystosowanych do transportu samochodów osobowych.

Fot. RZD

Pierwszy wagon do przewozu samochodów pojawił się 26 listopada 2012 r. w międzynarodowym pociągu „Lew Tołstoj”, kursującym z Moskwy do Helsinek.  Rok później podobne wagony zostały włączone do dwóch składów na trasie Moskwa-Petersburg oraz Moskwa-Pietrozawodsk. Od 2014 r. samochód można także przewieźć w pociągach z Moskwy i Sankt Petersburga do Astrachania oraz Soczi. Federalna Kompania Pasażerska (FPK), oferująca usługę, już teraz zapowiada kolejne trasy pociągów z wagonami do przewozu samochodów, na kierunkach cieszących się największą popularnością wśród pasażerów.

Od 2012 r. przewieziono już ponad 2600 aut. Obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania usługą. W bieżącym roku przewieziono już 1800 samochodów, podczas gdy w 2013 r. przetransportowano łącznie 744 pojazdów.