Transport miejski Polska bardziej tramwajowa

Polska bardziej tramwajowa

31 grudnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Mimo że szczegóły dotyczące perspektywy unijnej na lata 2014-2020 są jeszcze w dość mglistym zarysie, widać że miasta posiadające linie tramwajowe już zaczęły się do niej przygotowywać.

Fot. Newag

Na zlecenie urzędników powstają plany transportowe i konkretne projekty, które mają zostać zrealizowane w najbliższym czasie. Ich stan zaawansowania w poszczególnych miastach jest różny, w jednych ograniczono się do dopisania projektów do kontraktów terytorialnych, inne mają już szacunkowe wartości (jednak będą musiały oszacować wartość jeszcze raz, gdyż według przepisów kwoty te ważne są przez 6 miesięcy). Na razie jednak muszą zaczekać, aż ustalone zostaną kryteria, według których przyznawane będą środki. Widać jednak, że plany są ambitne, a tramwaje stają się dominującym środkiem transportu w tych miastach.

Sprawdź jakie inwestycje w transport tramwajowy planują przeprowadzić: Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Grudziądz, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław.

Warto zaznaczyć, że inwestycje w ten sektor będą finansowane z trzech programów unijnych:

  • Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, który będzie dysponował kwotą 27,41 mld euro,
  • Regionalny Programy Operacyjne będą dysponować łączną kwotą 31,28 mld euro. Zostanie ona podzielona na 16 województw. Nowością w porównaniu do poprzedniej perspektywy będzie to, że programy regionalne będą dwufunduszowe. Oznacza to, ze będą one finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego,
  • Polska Wschodnia. Z tego programu będą mogły czerpać fundusze dwa systemy tramwajowe: elbląski i olsztyński (gdy już postanie). Kwota, którą będzie dysponować to 2 mld euro.