Newag szuka porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie czasu pracy

Newag szuka porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie czasu pracy

07 października 2015 | Autor: AM | Źródło: Newag
PODZIEL SIĘ

Nowosądecki producent pojazdów kolejowych rozpoczął procedurę uzgodnień ze związkami zawodowymi nt. możliwości zwolnień grupowych oraz działań mających na celu ich uniknięcie lub znaczne ograniczenia takich zwolnień.

Fot. Newag

– Decyzja w sprawie rozpoczęcia zwolnień grupowych w Newagu nie została jeszcze podjęta – poinformowała Urszula Makosz z biura prasowego spółki.

Dodała, że nowosądecki producent rozpoczął jedynie procedurę uzgodnień ze związkami zawodowymi możliwości zwolnień grupowych. – Uniknięcie lub ograniczenie zwolnień grupowych będzie możliwe w razie zawarcia ze związkami zawodowymi porozumienia o przedłużeniu okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy poprzez tzw. równoważny czas pracy – poinformowała przedstawicielka Newagu.

Powiedziała również, że dopiero po zakończeniu uzgodnień ze związkami zawodowymi zarząd podejmie ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego ograniczenia zatrudnienia oraz jego zakresu, mając na uwadze wszystkie adekwatne czynniki. Ewentualne ograniczenie zatrudnienia ma być przejściowe, ponieważ zaplanowane i dostępne środki unijne przewidziane na lata 2014-2020, zdaniem zarządu, dadzą możliwość powrotu do zwiększania stanu zatrudnienia już pod koniec 2016 roku.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez zarząd Newagu, branża, w której działa spółka charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem obciążenia produkcyjnego w poszczególnych okresach roku obrotowego. Dodatkowe znaczenie ma również nierównomierne rozłożenie zamówień z perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

Zamawiający potrzebują bowiem czasu na przygotowanie dokumentacji i uzyskanie finansowania ze środków wspólnotowych, co objawia się znacznie mniejszą liczbą ogłaszanych postępowań w roku obecnym w porównaniu do dwóch poprzednich lat. Wprowadzenie równoważnego czasu pracy ma być środkiem służącym do niwelowania negatywnych konsekwencji przy zachowaniu potencjału osobowego. Jednak wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga bezwzględnej zgody związków zawodowych.

– Dotychczasowe próby dialogu ze związkami zawodowymi w Newagu nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Niewykluczone, że brak zgody na propozycję wprowadzenia równoważnego czasu pracy i rocznego rozliczenia pracownika zmusi firmę do redukcji zatrudnienia – przyznała Urszula Makosz.