Andrzej Adamczyk: nie będzie ignorowania branży kolejowej

Andrzej Adamczyk: nie będzie ignorowania branży kolejowej

28 stycznia 2016 | Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
PODZIEL SIĘ

– Spełniamy obietnice wyborcze i przełamujemy złą tradycję ignorowania przedstawicieli branży. Będziemy opierać naszą pracę na dialogu. Jesteśmy otwarci na debatę na temat tego, jak ma wyglądać polska kolej – zapewnił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, otwierając spotkanie z przedstawicielami branży kolejowej. – Kiedy mówimy dzisiaj o transporcie drogowym, kolejowym, lotniczym, to nie mamy na myśli segmentów transportu, które ze sobą konkurują. Mamy na myśli transport, który się wzajemnie uzupełnia – podkreślił minister, zwracając uwagę na konieczność dialogu administracji rządowej z przedsiębiorcami branży kolejowej.

Fot. andrzejadamczyk.pl

Andrzej Adamczyk podkreślił, że udział polskich firm w zamówieniach publicznych musi być większy i koniecznie trzeba wdrożyć narzędzia preferujące krajowe przedsiębiorstwa, oczywiście w zgodzie z przepisami obowiązującymi w UE.

– Inwestycje powinny być motorem gospodarki i spowodować, że nasi przedsiębiorcy po zrealizowaniu kontraktów w kraju będą wychodzić na zewnątrz i zdobywać kontrakty za granicą - podobnie jak miało to miejsce w Hiszpanii. Przed nami czas wydatkowania olbrzymich kwot finansowych i one muszą ożywić polską gospodarkę. Wsparcie tego procesu to nasz obowiązek – podkreślił.

Minister mówił, że celem polskiego rządu jest prowadzenie polityki zrównoważonego transportu. Podczas spotkania dyskutowano m.in. na temat prowadzenia procesu inwestycyjnego, konsolidacji transportu kolejowego, utrzymania infrastruktury kolejowej i polityki stawek dostępu do infrastruktury kolejowej. Firmy oczekują, że nowa forma współpracy oraz wdrażanie w życie poszczególnych rozwiązań będzie narzędziem stymulowania rozwoju gospodarczego kraju i rozwoju proekologicznego transportu kolejowego. Zasady zrównoważonego rozwoju gałęzi transportu wymagają zmiany modelu finansowania i zarządzania infrastrukturą kolejową.

Obecny na spotkaniu wiceminister Piotr Stomma zauważył, że sprawy transportu kolejowego zostały zgłoszone jako jedne z pierwszych do prac działającego przy premierze Komitetu Gospodarczego rządu. Przedstawił informację o inwestycjach w infrastrukturze kolejowej i zaapelował do branży o udział w konsultacjach przewidywanych zmian prawnych dotyczących m.in. ułatwienia prowadzenie inwestycji kolejowych, jak również programu utrzymaniowego infrastruktury kolejowej.

Spotkanie branży kolejowej, które odbyło się 27 stycznia 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, współorganizowały Izba Gospodarcza Transportu Lądowego (IGTL) i Railway Business Forum (RBF). W spotkaniu wzięli udział: Mirosław Pawłowski, pełniący obowiązki prezesa zarządu PKP SA, Antoni Jasiński, pełniący obowiązki prezesa zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Krzysztof Dyl, prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Spotkanie prowadzili przewodniczący zarządu RBF Adrian Furgalski i wiceprezes zarządu, przewodnicząca sekcji budownictwa kolejowego IGTL Marita Szustak.