Aż 14 nowych połączeń w rozkładzie jazdy PR na Opolszczyźnie

Aż 14 nowych połączeń w rozkładzie jazdy PR na Opolszczyźnie

01 grudnia 2016 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
PODZIEL SIĘ

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa oraz Krzysztof Mamiński, prezes Przewozów Regionalnych podpisali umowę na świadczenie kolejowych usług transportowych w roku 2017. Będzie to drugi rok realizacji pięcioletniego kontraktu, jaki samorząd województwa zawarł ze spółką PR.

Fot. opolskie.pl

Jak informował Szymon Ogłaza przyszłoroczna oferta wiąże się z samymi plusami. Do wchodzącego w życie od 11 grudnia nowego rozkładu jazdy wprowadzonych zostanie 14 nowych połączeń – m.in. do Częstochowy, Brzegu, Karłowic, Pluder, pojawią się nowe relacje np. Wrocław – Częstochowa, Zawadzkie - Wrocław, Opole – Karłowice, 12 pociągów będzie kursować częściej (np. w dni wolne od pracy).

Wśród nowych połączeń jest m.in. pociąg relacji Wrocław Główny (odjazd o 17.08) do Częstochowy przez Opole, który kursować będzie w piątki po to, by ułatwić studiującej młodzieży dotarcie do domu. W niedzielę wieczorem wyjedzie on z Częstochowy o godz. 18.37 przez Opole (19.56) do Wrocławia (20.55). Szymon Ogłaza mówił też, że w związku z budową obwodnicy drogowej Czarnowąsów i budową Elektrowni Opole utrudniony jest wyjazd w kierunku Namysłowa oraz przejazd przez miejscowości leżące na trasie pomiędzy Opolem a Elektrownią. Alternatywą dla komunikacji samochodowej będą więc połączenia kolejowe z Opola do Karłowic oraz z Karłowic do Opola.

W grudniu tego roku samorząd województwa odbiera czwarty z Impulsów (nowoczesnych składów elektrycznych, które obsługują linię Kędzierzyn-Koźle – Wrocław). W nowym rozkładzie jazdy na rok 2016/2017 zwiększy się liczba połączeń Impulsami na trasach Opole - Brzeg - Wrocław z sześciu do dwunastu, a na trasie Opole – Kędzierzyn-Koźle z czterech do dwunastu. Czas przejazdu z Opola do Brzegu wyniesie 27 minut, a z Opola do Wrocławia – 58 minut.

Ta bogatsza oferta przewozowa, realizowana w bardziej komfortowych dla pasażerów warunkach ma ich zachęcić do korzystania z pociągów. – Chcemy, by wrócili do nas zwłaszcza ci podróżni, którzy w związku z perturbacjami na modernizowanych liniach kolejowych, z przejazdów pociągami zrezygnowali. Dzięki unowocześnieniu linii i taboru podróż koleją może być konkurencyjna dla transportu samochodowego – tańsza, szybsza i bardziej komfortowa – mówił Sylwester Brząkała, dyrektor opolskiego Oddziału PR.

Z kolei Krzysztof Mamiński, prezes PR, stwierdził, że współpraca z województwem opolskim układa się wzorcowo, dziękował za użyczenie taboru. – Rok 2016 jest pierwszym, w którym spółka zanotowała dodatni wynik. W roku przyszłym chcemy zainwestować w sprzęt zakładu w Kędzierzynie - Koźlu, który będzie dbał o stan taboru – zapowiedział.