Nowy wiadukt na ulicy Rydla w Krakowie ułatwi komunikację kierowcom i pieszym

Nowy wiadukt na ulicy Rydla w Krakowie ułatwi komunikację kierowcom i pieszym

25 kwietnia 2019 | Autor: POM | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Dzieki temu zwiększy się poziom bezpieczeństwa, zapewniony zostanie też sprawny przejazd pociągów na linii E30 Kraków – Katowice. Projekt PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. współfinansowany jest ze środków unijnych CEF „Łącząc Europę”. Na modernizowanej trasie powstaje aż 10 nowych wiaduktów, a  24 są gruntownie przebudowywane.

Fot. PKP PLK

Nowy wiadukt kolejowy, czyli przejazd pod torami, wybudowano na ruchliwej ul. Rydla, która  krzyżuje się z 6 torami. Obiekt zwiększy bezpieczeństwo na ważnym szlaku kolejowym, łączącym Kraków Główny z lotniskiem i Katowicami. Mieszkańcy Krakowa będą mogli skorzystać z przejazdu pod linią kolejową w drugiej połowie maja. Na ostatnim etapie prac powstaje droga, budowane są kanały odwadniające, układane chodniki. Wykonawca ustawi barierki oddzielające pieszych od jezdni i zabezpieczające przed wtargnięciem na tory oraz położy ostatnią warstwę asfaltu. Elementy konstrukcji będą pomalowane i zabezpieczane antykorozyjnie.

Wykonawca musiał wywieźć z placu budowy ok. 1200 wywrotek gruntu. Nowy obiekt ma 111 m długości i 4,6 m wysokości. Kierowcy pojadą jezdnią o dwóch pasach ruchu,  po 3,5 m każdy. Piesi przejdą dwoma oświetlonymi chodnikami o szerokości 2 m. Chodniki są ok. 2 m wyżej niż jezdnia, co ułatwi przechodzenie na drugą stronę torów i znacznie poprawi bezpieczeństwo.

Na linii kolejowej E30, pomiędzy Krakowem i Katowicami, PLK buduje 10 nowych  i modernizuje 24 wiadukty. Nowe obiekty, budowane są w miejscu przejazdów kolejowo-drogowych. To m.in. wiadukty drogowe w Trzebini, Krzeszowicach oraz w Jaworznie. Pozostałe 24 to gruntownie modernizowane konstrukcje. Wszystkie zwiększą możliwości kolei i przyniosą pozytywne efekty dla bezpieczniejszego  i sprawniejszego systemu komunikacji w regionie.

PLK prowadzą modernizację na niemal całej długości trasy Kraków - Katowice. Wartość inwestycji to w sumie ok. 2 mld zł. Po zakończeniu prac i uzyskaniu odpowiednich certyfikatów pociągi pasażerskie na tej trasie przyspieszą do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Projekt „Modernizacja linii kolejowej E30, odcinek Zabrze – Katowice – Kraków, etap IIb” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.