Polacy nie ufają samolotom? Nowy raport o stresie podczas wyjazdów

Polacy nie ufają samolotom? Nowy raport o stresie podczas wyjazdów

23 października 2019 | Źródło: Triverna
PODZIEL SIĘ

Co drugi Polak odczuwa stres podczas wakacyjnych wyjazdów – wpływa na to m.in. wybrany przez nas środek transportu. Zdecydowanie najpewniej czujemy się w pociągu.

Polacy nie ufają samolotom? Nowy raport o stresie podczas wyjazdów
Grafika: Triverna.pl

Samolot to według Polaków najmniej bezpieczna metoda podróżowania – tak wynika z nowego raportu opublikowanego przez portal Triverna.pl. Jego autorzy prezentują wyniki badania, w którym wzięło udział ponad tysiąc osób. Wśród nich aż co druga przyznaje, że podczas lotu odczuwa stres.

W gronie najbardziej stresujących środków transportu znalazły się też statki i promy: obawy związane z podróżami morskimi wyraża 43 proc. Nieco rzadziej (40 proc.) stresują nas autobusy. Za najbezpieczniejszy Polacy uznali pociąg – podróż koleją generuje stres zaledwie u co trzeciego badanego.

Autorzy raportu odnotowali, że wśród 47 proc. badanych stres pojawia się głównie na etapie samej podróży. Stresujemy się przede wszystkim na myśl o nieszczęśliwym wypadku lub ataku choroby – takie obawy wyraża 37 proc. badanych.

Triverna.pl spytała również Polaków o najbardziej stresujących współpasażerów. Jak wynika z raportu, w podróży narzekamy przede wszystkim na dzieci (65 proc.) i zwierzęta (55 proc.)

38 proc. respondentów przyznaje, że podczas wyjazdów odczuwa stres na myśl o możliwych opóźnieniach lub odwołanych połączeniach. W raporcie pojawia się nawet historia jednej z ankietowanych, która na swój samolot czekała blisko 17 godzin.

Autorzy raportu podkreślają, że stresujemy się nie tylko w trakcie samej podróży, ale i po dotarciu na miejsce. Uczestnicy badania Triverna.pl przyznają, że obawiają się m.in. o standard hotelu (45 proc. odpowiedzi) oraz niekorzystną pogodę (ok. 25 proc.). Wśród osób starszych zdecydowanie największe obawy wywołują zaś kwestie związane z finansami (77 proc. odpowiedzi wśród osób w wieku 50+).

Co jeszcze psuje humor Polakom na wakacjach? Jak radzimy sobie ze stresem w podróży? Sprawdź w najnowszym raporcie serwisu Triverna.pl: https://triverna.pl/blog/co-stresuje-nas-na-wyjezdzie-raport/