Maszyniści potrzebni od zaraz !!!

Maszyniści potrzebni od zaraz !!!

15 października 2020 | Źródło: OTTIMA plus
PODZIEL SIĘ

O tym, że zawód maszynisty to zawód z tradycją wie doskonale każdy z nas. Na ziemiach polskich profesja ta istnieje już od 170 lat. Pierwszym polskim maszynistą był Leon Miastowski, który w 1844 roku prowadził parowóz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Nie każdy wie, że to również zawód z przyszłością. Liczby nie kłamią – według danych Urzędu Transportu Kolejowego - w 2031 r. na kolei powinno być zatrudnionych około 22 tys. maszynistów. Biorąc pod uwagę odejścia z zawodu z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego czy przyczyn zdrowotnych oraz wzrost pracy przewozowej, istnieje konieczność zatrudnienia minimum 16,7 tys. nowych maszynistów. 

Maszyniści potrzebni od zaraz !!!
Fot. OTTIMA plus

Zabraknie maszynistów?

Wśród obecnych maszynistów najliczniejsi są pracownicy w wieku 55-60 lat. Biorąc pod uwagę powyższy fakt w przyszłości może dojść do sytuacji braku zastępowalności pokoleń w tym odpowiedzialnym zawodzie. Najmłodsi maszyniści stanowią obecnie najmniej liczną grupę. 

Pierwszym z dokumentów niezbędnych do zdobycia, aby kandydat mógł w przyszłości samodzielnie poprowadzić pociąg jest licencja maszynisty.

Kurs na Licencję maszynisty w dobie pandemii

Zawód maszynisty należy do grupy zawodów regulowanych. Kandydat na maszynistę musi spełnić szereg szczegółowo określonych wymagań dotyczących wieku, wykształcenia, stanu zdrowia, wymogów psychicznych i fizycznych, a także odbyć niezbędne szkolenia i zdać egzaminy.

OTTIMA plus Sp. z o.o. ogłasza nabór na kurs na Licencję Maszynisty, który rozpocznie się już na początku listopada. Będzie to kurs szczególny, bo przeprowadzony w dobie pandemii.

Podczas  szkolenia OTTIMA plus Sp z o.o. zapewnia przestrzeganie wszystkich wytycznych dla organizatorów spotkań biznesowych, szkoleń, konferencji i kongresów w trakcie epidemii SARS-CoV-2. Wcześniej należy wykonać badania w Kolejowej Medycynie Pracy. Kurs prowadzony będzie w trybie weekendowym.

Organizacja takiego kursu w tak trudnym czasie trwania epidemii wydaje się jednak być niezbędna, biorąc pod uwagę stale rosnące potrzeby zatrudnienia nowych maszynistów oraz możliwy brak zastępowalności pokoleń w przyszłości.

Żadne prognozy dokładnie nie przewidują kiedy nastąpi koniec pandemii, a wykonywanie zawodu maszynisty, w tym szczególnym okresie jest nadal koniecznością.