Maszyniści potrzebni od zaraz !!!

Maszyniści potrzebni od zaraz !!!

15 października 2020 | Źródło: OTTIMA plus
PODZIEL SIĘ

O tym, że zawód maszynisty to zawód z tradycją wie doskonale każdy z nas. Na ziemiach polskich profesja ta istnieje już od 170 lat. Pierwszym polskim maszynistą był Leon Miastowski, który w 1844 roku prowadził parowóz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Nie każdy wie, że to również zawód z przyszłością. Liczby nie kłamią – według danych Urzędu Transportu Kolejowego - w 2031 r. na kolei powinno być zatrudnionych około 22 tys. maszynistów. Biorąc pod uwagę odejścia z zawodu z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego czy przyczyn zdrowotnych oraz wzrost pracy przewozowej, istnieje konieczność zatrudnienia minimum 16,7 tys. nowych maszynistów. 

Fot. OTTIMA plus

Zabraknie maszynistów?

Wśród obecnych maszynistów najliczniejsi są pracownicy w wieku 55-60 lat. Biorąc pod uwagę powyższy fakt w przyszłości może dojść do sytuacji braku zastępowalności pokoleń w tym odpowiedzialnym zawodzie. Najmłodsi maszyniści stanowią obecnie najmniej liczną grupę. 

Pierwszym z dokumentów niezbędnych do zdobycia, aby kandydat mógł w przyszłości samodzielnie poprowadzić pociąg jest licencja maszynisty.

Kurs na Licencję maszynisty w dobie pandemii

Zawód maszynisty należy do grupy zawodów regulowanych. Kandydat na maszynistę musi spełnić szereg szczegółowo określonych wymagań dotyczących wieku, wykształcenia, stanu zdrowia, wymogów psychicznych i fizycznych, a także odbyć niezbędne szkolenia i zdać egzaminy.

OTTIMA plus Sp. z o.o. ogłasza nabór na kurs na Licencję Maszynisty, który rozpocznie się już na początku listopada. Będzie to kurs szczególny, bo przeprowadzony w dobie pandemii.

Podczas  szkolenia OTTIMA plus Sp z o.o. zapewnia przestrzeganie wszystkich wytycznych dla organizatorów spotkań biznesowych, szkoleń, konferencji i kongresów w trakcie epidemii SARS-CoV-2. Wcześniej należy wykonać badania w Kolejowej Medycynie Pracy. Kurs prowadzony będzie w trybie weekendowym.

Organizacja takiego kursu w tak trudnym czasie trwania epidemii wydaje się jednak być niezbędna, biorąc pod uwagę stale rosnące potrzeby zatrudnienia nowych maszynistów oraz możliwy brak zastępowalności pokoleń w przyszłości.

Żadne prognozy dokładnie nie przewidują kiedy nastąpi koniec pandemii, a wykonywanie zawodu maszynisty, w tym szczególnym okresie jest nadal koniecznością.