Dwa nowe dwupoziomowe skrzyżowania zastąpią przejazdy kolejowo-drogowe we Wrześni

Dwa nowe dwupoziomowe skrzyżowania zastąpią przejazdy kolejowo-drogowe we Wrześni

04 lutego 2021 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Kierowcy, rowerzyści i piesi sprawnie i bezpiecznie pokonają tory nowymi, bezkolizyjnymi  skrzyżowaniami we Wrześni. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z samorządem o współpracy przy budowie dwóch wiaduktów kolejowych na ul. Działkowców. Mieszkańcy skorzystają z efektów prac do połowy 2023 r. Inwestycja za ponad 35 mln zł jest współfinansowana z unijnego programu POIiŚ.

Przejazd kolejowo-drogowy na ul. Działkowców we Wrześni. Fot. Radek Śledziński / PKP PLK

Dwa dwupoziomowe skrzyżowania zastąpią przejazdy kolejowo-drogowe na linii Oleśnica – Chojnice oraz na łącznicy Września – Podstolice, znajdujące się na ul. Działkowców we Wrześni. Pociągi pojadą wiaduktami, dla kierowców będą drogi z osobnym pasem ruchu w każdym kierunku. Piesi i rowerzyści zyskają bezpieczne ścieżki. Nowe obiekty podniosą poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym oraz znacznie poprawią system komunikacji w mieście. Pod liniami kolejowymi będzie można bezpiecznie przejechać i przejść w każdym momencie, co mieszkańcom znacznie ułatwi życie.

 

Rozpoczęcie budowy obu wiaduktów, po wyborze wykonawcy przez samorząd, planowane jest do końca roku. Nowe obiekty będą gotowe do połowy 2023 r. Na podstawie zawartej umowy inwestycja warta ponad 35 mln zł zostanie zrealizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. we współpracy z samorządem Wrześni. Zarządca infrastruktury przeznaczy na prace w zakresie kolejowym do 20 mln zł przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałą część pokryje Urząd Miasta i Gminy Września.

Bezkolizyjne skrzyżowania powstaną w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - Etap III”, którego celem jest zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowym bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg. Do końca 2023 r. w całej Polsce umożliwi budowę 26 dwupoziomowych skrzyżowań. Przedsięwzięcie warte ponad 312 mln zł współfinansuje Unia Europejska z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Bezpieczniej na torach i sprawniej na drogach w Wielkopolsce

W Wielkopolsce w ramach realizowanego projektu powstanie 7 bezkolizyjnych skrzyżowań w 5 miejscowościach. Poza Wrześnią większe bezpieczeństwo i lepszy system komunikacji będzie także:

  • w Kostrzynie (na ul. Nowy Świat, linia Poznań – Warszawa) – po wybudowaniu wiaduktu kolejowego przy tunelu drogowym powstają drogi dojazdowe, za które odpowiedzialny jest samorząd
  • w Poznaniu (na ul. Lutyckiej i ul. Golęcińskiej, linia Poznań – Piła) – powstaje dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia budowy dwóch wiaduktów drogowych
  • w Kobylnicy (w ciągu ul. Swarzędzkiej, linia Poznań Wschód – Skandawa) – w I kwartale br. samorząd planuje podpisanie umowy z wykonawcą na wykonanie dokumentacji projektowej i budowę wiaduktu kolejowego
  • w Plewiskach (wiadukt drogowy w ciągu ul. Kolejowej, linia Warszawa Zachodnia – Kunowice) – wybrany wykonawca przygotowuje dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji.

Większe bezpieczeństwo zapewniają także dwupoziomowe skrzyżowania, budowane w ramach modernizacji linii kolejowych z Krajowego Programu Kolejowego. Kierowcy jeżdżą już m.in. bezkolizyjnymi obiektami nad i pod linią kolejową Poznań – Wrocław w Klonówcu, Lesznie i Kościanie oraz nowym wiaduktem drogowym w Koninie, nad trasą kolejową z Poznania do Warszawy.