Kolej i ślad węglowy. Jak pasażer kolei wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych?

Kolej i ślad węglowy. Jak pasażer kolei wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych?

03 stycznia 2022 | Źródło: Koleje Węgierskie / https://iho.hu / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

O ile średnio mniej emisji gazów cieplarnianych przyczynia się pasażer, który wybiera podróż koleją zamiast samochodem? Na to pytanie odpowiada badanie przeprowadzone przez denkstatt Hungary Kft. na zlecenie węgierskiego operatota grupy MÁV-Volán.

Fot. MÁV Group

Wpływ transportu na środowisko jest znaczny: jest on odpowiedzialny za około jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w UE. Z tego jednak tylko pół procenta przypada na emisje gazów cieplarnianych z transportu kolejowego. W związku z tym transport kolejowy i towarowy może odegrać kluczową rolę w łagodzeniu zmian klimatu i osiągnięciu unijnego celu neutralności klimatycznej.

Zrównoważony i bezpieczny

Unia Europejska wybrała rok 2021 jako Europejski Rok Kolei, a jednym z celów kampanii jest promowanie kolei jako zrównoważonego i bezpiecznego środka transportu. W ramach tych działań grupa MÁV-Volán uruchamia również szereg inicjatyw mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat ekologicznej roli kolei. Jednym z elementów kampanii jest to, że od 17 lutego na wszystkich elektronicznych biletach kolejowych i biletach okresowych wydawanych przez MÁV-Start, jak również na biletach drukowanych i biletach okresowych, o ile nie prowadzi to do dodatkowego zużycia papieru, będzie widoczna informacja o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla wynikającym z pokonanej odległości w porównaniu z podróżą samochodem. W ten sposób wszyscy pasażerowie mogą się przekonać, jak wiele robią dla środowiska, wybierając kolej zamiast samochodu.

Obliczenia podstawowe dla kampanii informacyjnej przeprowadzili eksperci z denkstatt Hungary Kft., biorąc pod uwagę m.in. model opracowany przez Międzynarodowy Związek Kolei (UIC). Przy opracowywaniu metodyki dla spółki MÁV-Start Zrt. kluczowe znaczenie miało przeprowadzenie obliczeń dla tych samych źródeł emisji, z uwzględnieniem warunków panujących na Węgrzech. W tym kontekście emisje gazów cieplarnianych rozważane zarówno w odniesieniu do transportu kolejowego, jak i transportu samochodów osobowych, wynikają ze stosowania paliw i energii elektrycznej i obejmują gazy emitowane w procesie od wydobycia do zastosowania w pojazdach, tj. dwutlenek węgla, metan i podtlenek azotu.

131 gramów mniej gazu

Wyniki pokazują, że średnio pasażer kolei może osiągnąć redukcję emisji gazów cieplarnianych o ponad siedemdziesiąt procent na kilometr. W przeliczeniu na średnią z ostatnich pięciu lat, każdy kilometr przejechany koleją skutkował średnim zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych o 45 gramów na pasażera, podczas gdy ten sam dystans przejechany samochodem skutkował średnim zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych o 176 gramów na pasażera. Tak więc, średnio pasażerowie pociągów uniknęli 131 gramów emisji gazów cieplarnianych na kilometr, jeśli założono by, że zamiast koleją podróżowaliby samochodem.

Co oznacza 131 gramów? Regularnie dojeżdżaj do pracy na odległość dwudziestu kilometrów, pięć razy w tygodniu. Na przykład Biatorbágy-Budapeszt (22 kilometry) lub Solymár-Budapeszt (19). Przy tych parametrach jeden pasażer mógłby zaoszczędzić około 26 kilogramów gazów cieplarnianych tygodniowo i 104 kilogramy gazów cieplarnianych miesięcznie, zakładając, że w przeciwnym razie prowadziłby samochód. W skali roku oszczędności te wynoszą 1248 kilogramów, czyli mniej więcej tyle, ile waży mały samochód (np. Opel Corsa).

Twój wybór, kolej lub droga

Wyniki i sposób ich przedstawiania na biletach kolejowych stanowią ważne elementy odpowiedzialnej informacji dla pasażerów. Wiarygodna, oparta na obliczeniach komunikacja uświadamia podróżującym, że poprzez swoje wybory, np. wybór środka transportu, mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, a tym samym do złagodzenia zmian klimatycznych.

 

O grupie denkstatt

Denkstatt Group, założona w Austrii w 1993 roku, jest firmą doradczą zatrudniającą stu trzydziestu ekspertów w ośmiu lokalizacjach w sześciu krajach i działającą w wielu dziedzinach. Oferuje dostosowane do potrzeb rozwiązania w zakresie ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa, energii i zrównoważonego rozwoju dla przemysłu, finansów, handlu, nieruchomości, firm usługowych, organizacji non-profit, transportu i technologii. Jej siła polega na przemyśleniu społeczeństwa z holistycznego punktu widzenia, przy użyciu kreatywnych i innowacyjnych metod. Doradza międzynarodowym klientom we współpracy z globalną siecią Inogen®Alliance. W Inogen Alliance pracuje ponad 5 000 ekspertów, którzy realizują międzynarodowe projekty w stu pięćdziesięciu krajach.