Idealny na Prezent Świąteczny Leksykon terminów kolejowych, 1658 haseł ułożonych w porządku alfabety

Idealny na Prezent Świąteczny Leksykon terminów kolejowych, 1658 haseł ułożonych w porządku alfabety

20 grudnia 2023 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Leksykon terminów kolejowych, to pierwsze na polskim rynku wydawnictwo, w którym zagadnienia związane z koleją opisane zostały w formie haseł- od A do Z. Do stworzenia tej przełomowej publikacji zaproszeni zostali wybitni naukowcy, autorytety w dziedzinie kolejnictwa. Weszli oni w skład Rady Programowej, która czuwała nad merytoryczną zawartością książki. W ten sposób zadbano o rzetelność i kompleksowość ujęcia opisywanej tematyki. Niestety niektórych ze współtwórców Leksykonu już nie ma pośród nas. Autorem projektu struktury zawartości Leksykonu terminów kolejowych był nieżyjący już, wspaniały naukowiec i dydaktyk prof. dr hab. inż. Henryk Bałuch. Orędownikiem ukazania się na rynku tej publikacji był także nieżyjący już dyrektor Instytutu Kolejnictwa dr inż. Andrzej Żurkowski. 

  

Fot. Kurier Kolejowy

Z założenia jest to kompedium wiedzy zarówno dla osób zawodowo związanych z koleją, jak i dla jej miłośników, a także dla tych, którzy się nią po prostu interesują.

Leksykon zawiera 1658 haseł ułożonych w porządku alfabetycznym, uzupełnione o pogłądowe rysunki i fotografie. Przy każdym wyrazie hasłowym znajduje się jego angielskojęzyczny odpowiednik, w niektórych przypadkach także amerykański (jeśli jest powszechnie stosowany w nomenklaturze kolejowej).  Na końcu leksykonu znajdują się indeksy - nazw polskich i angielskich. Dzięki nim można odaleźć poszukiwane hasło. Zamieszczona została także bibliografia publikacji wykorzystywanych przez autorów podczas pisania haseł oraz informację o pochodzeniu rysunków i fotografii. 

 

Leksykon terminów kolejowych. Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Leksykon terminów kolejowych ukazał się w roku 2011 nakładem spółki KOW (d. Kolejowej Oficyny Wydawniczej). Książka zaprezentowana została po raz pierwszy na Targach Trako w Gdańsku w 2011 roku. Ukazała się w nakładzie 3000 egzemplarzy, rozprowadzona była wyłączenie za pośrednictwem wydawnictwa.

Pozostała już tylko niewielka część nakładu. Leksykon w cenie 68,00 PLN + koszty przesyłki, można zamówić pod adresem meilowym: pawel.zbierzchowski@kurier-kolejowy.pl .Przy zakupie większej ilości egzemplarzy istniej możliwość negocjacji ceny.