Od poniedziałku ceny biletów komunikacji miejskiej w Dublinie spadły o 20%

Od poniedziałku ceny biletów komunikacji miejskiej w Dublinie spadły o 20%

10 maja 2022 | Źródło: National Transport Authority (NTA)
PODZIEL SIĘ

Od wczoraj (09.05.2022r.) podróżowanie środkami transportu publicznego w Irlandii stało się tańsze. Rząd juz wcześniej zatwierdził obniżkę cen biletów w całym kraju, z wyjątkiem Dublina i okolic. W poniedziałek Minister Transportu  Iralndii Eamon Ryan oraz Krajowy Zarząd Transportu (NTA) wprowadzili 20-procentową obniżkę cen biletów na usługi transportu publicznego w rejonie Wielkiego Dublina, będzie obowiązywać do końca roku. Wprowadzono również specjalną zniżkę dla młodzieży w wieku od 19 do 23 lat, która będzie jeździć o 50% taniej. 

Fot. Koleje Irlandzkie

 

Taryfy we wszystkich dotowanych usługach na obszarze Wielkiego Dublina (GDA) mają zostać obniżone średnio o 20%, przy czym obniżki dotyczą usług świadczonych przez Dublin Bus, Luas, Go-Ahead Ireland oraz usług Iarnród Éireann Commuter i DART. Wprowadzona w ubiegłym roku taryfa TFI na przejazd 90-minutowy zostanie obniżona do 2,00 euro dla dorosłych i 0,65 euro dla dzieci.

Minister Transportu Eamon Ryan powiedział: "Transport publiczny odgrywa tak ważną rolę w mieście Dublin. Każdego roku autobusy w Dublinie przewożą średnio ponad 140 milionów pasażerów, a Luas - kolejne 41 milionów. Teraz, gdy po pandemii wszyscy wracamy do pracy lub częściej podróżujemy po mieście, chcemy sprawić, by wybór transportu publicznego był jeszcze bardziej atrakcyjny i łatwiejszy.  Oszczędność 20% kosztów transportu jest jednym z praktycznych sposobów, w jaki możemy to osiągnąć. Obniżenie kosztów jest jednak ważne również w tym szczególnym czasie. Ludzie znajdują się pod coraz większą presją w związku z ciągłym wzrostem cen podstawowych produktów. Jako jeden z elementów pakietu środków wprowadzanych przez rząd, obniżka cen biletów przyczyni się w pewnym stopniu do złagodzenia obciążeń finansowych, których doświadczają gospodarstwa domowe.

Plan obniżenia opłat za przejazdy transportem publicznym został ogłoszony przez ministra transportu Eamona Ryana w lutym i znalazł się wśród środków zawartych w rządowym pakiecie działań na rzecz obniżenia kosztów utrzymania. Ta ogólnokrajowa obniżka opłat jest pierwszą od 1947 roku, czyli od siedemdziesięciu pięciu lat.

Opłaty za transport publiczny zostały obniżane średnio o 20% we wszystkich usługach Transport for Ireland. Obniżki dla Bus Éireann, TFI Local Link i Taxsaver zostały wprowadzone na początku roku. Od 9 maja 20% obniżka została zastosowana w Dublin Bus, Luas, Go-Ahead Ireland, DART i innych usługach Iarnród Éireann.

Obniżce cen biletów towarzyszy ogólnokrajowa kampania telewizyjna, radiowa i zewnętrzna, która rozpoczęła się 9 maja.

 

Karta Young Adult Leap Card

 

Ponadto od 9 maja wprowadzona została nowa karta Young Adult Leap Card. Karta Young Adult Leap Card jest dostępna dla wszystkich osób w wieku od 19 do 23 lat (do dnia 24 urodzin). Karta Student Leap Card będzie nadal dostępna dla wszystkich studentów studiów dziennych, którzy mają 24 lata lub więcej. Dla posiadaczy tych kart ceny biletów zostaną obniżone średnio o kolejne 50%. Dotychczasowi posiadacze karty Student Leap również będą mogli korzystać z tych samych obniżonych stawek, bez konieczności zmiany karty.

Chcemy, aby transport publiczny stał się jeszcze bardziej atrakcyjny dla podróżujących niż dotychczas. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest obniżenie kosztów" - powiedział minister Eamon Ryan, który uważa, że promowanie transportu publicznego nie tylko przyczyni się do obniżenia jego kosztów dla obywateli, ale także do zmniejszenia emisji CO2 i poprawy stanu powietrza.