Ukraina i Polska zgadzają się na poprawę logistyki granicznej

Ukraina i Polska zgadzają się na poprawę logistyki granicznej

12 maja 2022 | Źródło: Centrum Strategii Transportowych / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Wobec blokady ukraińskich portów Polska stała się strategicznym partnerem w eksporcie produktów rolnych oraz transporcie pomocy wojskowej i humanitarnej z zagranicy.

 

Fot. Centrum Strategii Transportowych

Ukraina i Polska zgadzają się na poprawę możliwości logistycznych na granicy - na granicy ukraińsko-polskiej odbyły się rozmowy ministra infrastruktury Ukrainy Ołeksandra Kubrakowa z ministrem infrastruktury i rozwoju Polski Andrzejem Adamczykiem.

 

Kubrakow powiedział, że w czasie blokady ukraińskich portów Polska stała się strategicznie ważnym partnerem Ukrainy w eksporcie ukraińskich produktów rolno-przemysłowych oraz transporcie niezbędnej pomocy wojskowej i humanitarnej z zagranicy.

Ukraiński Minister Infrastruktury podkreślił również, że dlatego bardzo ważne jest pozbycie się zbędnej biurokracji i przeszkód infrastrukturalnych, które ograniczają szybkość i jakość logistyki.

Uzgodniliśmy utworzenie spółki joint venture w celu zintensyfikowania transportu kolejowego" - podkreślił. Kubrakow dodał, że znaczący postęp dokonał się również w liberalizacji transportu drogowego.

"W szczególności jestem wdzięczny naszym polskim kolegom za anulowanie zezwoleń dla kierowców ciężarówek na transport paliwa na Ukrainę. Kontynuujemy współpracę w celu wzmocnienia izolacji transportowej Rosji i Białorusi. Rozumiemy, że w ten sposób Rosja straci środki finansowe na kontynuowanie wojny" - podsumował.

W spotkaniu ministrów uczestniczyli również przedstawiciele ukraińskich i polskich kolei oraz ambasador Ukrainy w Polsce Andrii Deshchytsia.

Ministerstwo przypomniało, że na początku maja ukraińskie i polskie ministerstwa infrastruktury i rozwoju osiągnęły porozumienie w sprawie zniesienia zezwoleń dla wszystkich przewoźników przewożących paliwo w ruchu międzynarodowym. Również w kwietniu Ukraina i Polska porozumiały się w sprawie zwiększenia wielkości transportu kolejowego ukraińskiego eksportu do UE i na rynki światowe przez Europę.