Przesiedleńcy z Ukrainy nadal docierają koleją do bezpiecznego miejsca dzięki darmowemu biletowi ÖBB

Przesiedleńcy z Ukrainy nadal docierają koleją do bezpiecznego miejsca dzięki darmowemu biletowi ÖBB

31 października 2022 | Źródło: ÖBB / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Od początku wojny w Ukrainie ÖBB przewiozło około 250 000 przesiedleńców. Dzięki "Emergency Ticket Ukraine" osoby z Ukrainy mogły bezpłatnie korzystać z pociągów i autobusów ÖBB, nawet kilkakrotnie i na terenie całej Austrii. Bilet awaryjny Ukraina w tej formie straci teraz ważność 31 października. Zamiast tego od 1 listopada dostępny będzie "First Arrival Ukraine Ticket". W ten sposób ÖBB nadal gwarantuje nowym przesiedleńcom przybywającym po raz pierwszy z Ukrainy dotarcie wraz z rodzinami do bezpiecznego miejsca w Austrii lub kraju sąsiednim. 

Fot. ÖBB

 

Szczegóły dotyczące biletu First Arrival Ukraine Ticket:

  • Bilet ten wydawany jest osobom posiadającym paszport ukraiński, które przyjeżdżają z Ukrainy przez granice Węgier, Czech lub Słowacji (przez Breclav, Kittsee, Hegyeshalom, Marchegg).
  • Bilet jest wydawany pierwszorazowym podróżnym przez obsługę tych pociągów do Wiednia.
  • Bilet jest ważny przez 24 godziny od momentu wystawienia na jeden przejazd do Austrii lub do stacji granicznych w kierunku Niemiec, Szwajcarii lub Włoch w 2 klasie w pociągach ÖBB.
  • Jeśli wysiedlony nie spotka w pociągu żadnego pracownika pociągu lub nie wjedzie do Austrii pociągiem, wystawienie biletu jednorazowego - wyłącznie - odbywa się na dworcu głównym w Wiedniu (w punkcie "ÖBB Kund:innenservice.direkt" przy wejściu na stację Sonnwendgasse) i na dworcu głównym w Grazu (w Reisezentrum ÖBB).

Nowe rozporządzenie analogiczne do innych kolei europejskich. 

ÖBB wprowadza ten bilet kontrolny analogicznie do innych kolei europejskich na zlecenie rządu federalnego. "Na porządku dziennym było dla nas pomaganie ludziom tak długo, jak to konieczne. Od początku wojny ludzie uciekają z Ukrainy i przybywają tu, do Austrii. Chcemy nadal zapewniać tym przesiedleńcom bezpieczne dotarcie do miejsca schronienia - zapewnia członek zarządu ÖBB PV Sabine Stock.

Nowe rozwiązanie było też ściśle uzgadniane z koordynatorem ds. uchodźców w MSW. "Dzięki 'Biletowi na pierwszy przyjazd z Ukrainy' udało się znaleźć sprawiedliwe rozwiązanie, które umożliwia przesiedleńcom bezpieczną podróż. W obliczu wysokiej inflacji i napiętego rozwoju sytuacji finansowej w Austrii i Europie decyzja o tym okrojonym wariancie jest zrozumiała - podkreśla koordynator ds. uchodźców Andreas Achrainer.