Strajk ostrzegawczy kolejarzy w Austrii, jutro wszystkie pociągi staną w miejscu

Strajk ostrzegawczy kolejarzy w Austrii, jutro wszystkie pociągi staną w miejscu

27 listopada 2022 | Źródło: https://bahnblogstelle.com / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Negocjacje w sprawie nowego układu zbiorowego pracy kolejarzy zakończyły się fiaskiem dziś (27.11.2022r), w niedzielę. Niestety, partnerzy społeczni nie mogli osiągnąć porozumienia po ponad 12 godzinach intensywnych rozmów. W związku z tym związek zawodowy vida zaplanował na jutro, poniedziałek, od godziny 00:00 do 24:00 strajk ostrzegawczy. Dla działalności kolejowej ÖBB oznacza to, że wszystkie przewozy kolejowe w całej Austrii zostaną zawieszone.

 

 

Fot. ÖBB/Harald Eisenberger 

 

Związek zawodowy vida, który reprezentuje ok. 50 tys. pracowników kolei, domagał się całościowej podwyżki płac o 400 euro, co według przedstawicieli pracowników oznaczałoby średni wzrost o ok. 12 proc. Izba Gospodarcza, która prowadzi negocjacje po stronie pracodawców, poprawiła ostatnio swoją ofertę do 8,4 proc. Inflacja w Austrii wyniosła w październiku jedenaście procent rok do roku.

W niedzielę rano obie strony ogłosiły, że rozmowy na razie zakończyły się fiaskiem i obwiniają się nawzajem. "Walczymy o trwałą korektę kosztów utrzymania, która w obliczu eksplodujących cen zapewni większą ulgę zwłaszcza dla osób o niższych i średnich dochodach" - powiedział główny negocjator vida Gerhard Tauchner. Obecne płace na poziomie podstawowym są częściowo poniżej granicy ubóstwa - argumentował związek

Prezes ÖBB Andreas Matthä - "Brak mi jakiegokolwiek zrozumienia dla tego strajku. Z wynikiem 8,44% strona pracodawców przedstawiła najwyższą ofertę spośród wszystkich sektorów. Jest dość oczywiste, że jest to celowy strajk ze strony związku. Boli mnie, że nasi pasażerowie są w ten sposób poszkodowani. Chciałbym szczerze przeprosić klientów. ÖBB zrobi wszystko, co w jej mocy, aby jak najszybciej wznowić działalność i ponownie dowieźć Austriaków niezawodnie do celu."     

ÖBB poinformowało już swoich pasażerów zapobiegawczo w piątek i ponownie wezwało ich do przełożenia wyjazdu lub wybrania alternatywnych opcji podróży.

Utrudniony będzie także transgraniczny ruch kolejowy i podróże nocne. Od niedzieli wieczorem do wtorku rano będą odwołane połączenia Nightjet i EuroNight.