CIECH Cargo rozpoczęło przewozy paliw płynnych dla klientów Olavion

CIECH Cargo rozpoczęło przewozy paliw płynnych dla klientów Olavion

06 lutego 2023 | Źródło: CIECH Cargo
PODZIEL SIĘ

CIECH Cargo, spółka logistyczna wchodząca w skład Grupy CIECH, zorganizowała pierwsze przewozy paliw płynnych, zlecone przez spółkę Olavion, działającą w branży transportu kolejowego i znajdującą się aktualnie w fazie przejęcia przez Grupę Unimot. Ładunek oleju napędowego został przetransportowany z Gdyni do Zawadówki (w powiecie chełmskim) oraz Stawian (koło Gniezna). Rozpoczęcie tego typu przewozów to element dywersyfikacji portfela zleceń przewoźnika w związku z m.in. spodziewanym spadkiem przewozów węgla. Jest także elementem realizacji zapowiadanej już wcześniej strategii CIECH Cargo dotyczącej zwiększenia skali usług transportowych wykonywanych na rzecz podmiotów spoza Grupy CIECH.

 

Fot. CIECH Cargo

 

Przygotowania do realizacji nowego rodzaju przewozów trwały blisko dwa miesiące i obejmowały obsługę i rozpoznanie baz paliwowych, przeprowadzenie próbnych przejazdów na nowych trasach i przede wszystkim przeszkolenie pracowników z zakresu przewozu materiałów niebezpiecznych.

„Dla nas to wejście w nowy segment rynku, zdobycie nowych doświadczeń i dywersyfikacja usług. Chcemy docelowo obsługiwać w tym obszarze rynku do kilkudziesięciu przewozów miesięcznie, przeznaczając do tego przynajmniej trzy nowoczesne lokomotywy elektryczne. W przyszłości chcielibyśmy świadczyć usługi transportu towarów wysokiego ryzyka, takich jak np. benzyna, gaz, które wymagają wprowadzenia jeszcze bardziej rygorystycznych zasad” - mówi Andrzej Pawłowski, prezes zarządu CIECH Cargo.

„Już dziś możemy powiedzieć, że bardzo cieszymy się z nawiązanej współpracy. Pierwsze, dobrze zrealizowane przez CIECH Cargo przewozy paliw płynnych pokazały nam, że to była dobra decyzja. Oczywiście planujemy dalszą długoletnią współpracę w tym zakresie licząc, że pozwoli nam to na zbudowanie przewagi konkurencyjnej na rynku” – mówi Henryk Gruca, Prezes Zarządu Olavion.

9 stycznia 2023 r. Grupa Unimot — lider wśród niezależnych importerów paliw w Polsce — zawarła przedwstępną warunkową umowę nabycia 100 proc. udziałów w spółce Olavion, która świadczy usługi transportu kolejowego w Polsce, a także usługi spedycyjne w kraju i za granicą.

CIECH Cargo, spółka z siedzibą w Inowrocławiu, zatrudnia około 260 osób. Dysponuje w sumie 18 lokomotywami i 1550 wagonami towarowymi. Przedsiębiorstwo świadczy usługi transportu kolejowego na terenie Polski, w zakresie: wynajmu wagonów kolejowych, kolejowych przewozów towarowych, obsługi i utrzymania bocznic, a także naprawy wagonów. W taborze CIECH Cargo znajdują się m.in. nowoczesne lokomotywy elektryczne, takie jak: Bombardier E594 Traxx, Bombardier E483 Traxx, Newag E6ACTa „Dragon 2” czy Pesa Gama.

Obecnie spółka realizuje około 90 proc. oferowanych przez siebie usług w ramach Grupy CIECH, budując tym samym przewagi konkurencyjne koncernu w obszarze logistyki i transportu. Jednocześnie inowrocławski przewoźnik zamierza w kolejnych latach zwiększyć skalę swojej działalności i pozyskiwać więcej zleceń z zewnątrz, wykorzystując do tego swoje atuty: doświadczoną kadrę, nowoczesną flotę lokomotyw elektrycznych, a także pełne zaplecze serwisowe do przeprowadzania przeglądów taboru.

 

CIECH to międzynarodowa, grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie