Przyjechał pierwszy testowy pociąg towarowy RCG z Ukrainy: TransFER Wiedeń-Kijów nabiera rozpędu

Przyjechał pierwszy testowy pociąg towarowy RCG z Ukrainy: TransFER Wiedeń-Kijów nabiera rozpędu

04 października 2023 | Źródło: ÖBB Rail Cargo Group / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Nowa trasa TransFER została po raz pierwszy zaprezentowana na targach logistyki transportu w Monachium, a teraz pierwszy pociąg testowy przygotowuje grunt pod przyszłe transporty, mówimy o TransFER Wiedeń-Kijów. ÖBB Rail Cargo Group (RCG) podłącza Ukrainę do swojej sieci intermodalnej (TransNET) we współpracy z Kolejami Ukraińskimi (UZ). Pociąg testowy przejechał z Kijowa do Rail Cargo Terminal BILK na Węgrzech pod koniec września i z powodzeniem przetransportował koleją naczepy bez dźwigu przewożące materiały budowlane.

 

Fot. ÖBB Rail Cargo Group

 

Jest to zupełnie nowa koncepcja, ponieważ do tej pory na tej trasie można było przewozić naczepy bez żurawia tylko ciężarówkami, jak to zwykle ma miejsce w branży. Ten pierwszy transport kolejowy jest zatem nie tylko błogosławieństwem dla środowiska, ale także łagodzi trudną sytuację związaną z niedoborem kierowców ciężarówek na Ukrainie. Można powiedzieć, że jest to sytuacja korzystna dla obu stron.

Bez dźwigu, ale wciąż na szynach

Jest to możliwe dzięki technologii r2L - roadrailLink. Innowacyjna technologia przeładunku i transportu opracowana przez wypożyczalnię wagonów VTG we współpracy z partnerem VEGA International sprawia, że załadunek każdego rodzaju naczepy bez dźwigu jest ekonomicznie opłacalny. Oznacza to, że naczepy, które w innym przypadku nie nadawałyby się do dźwigu, mogą być podnoszone za pomocą dźwigu i wykorzystywane w transporcie kombinowanym. W pełni ocynkowane rozwiązanie r2L to platforma, którą można podnosić pionowo do i z ciężarówki z kieszenią za pomocą żurawi terminalowych lub układarek wysokiego składowania.

Utrzymanie obrotów gospodarczych

Nowe połączenie między Kijowem a Wiedniem kursuje zgodnie z wymaganiami, z przystankiem w Budapeszcie, i będzie oferować pierwsze regularne połączenie intermodalne o wysokiej częstotliwości między Ukrainą a licznymi węzłami w Europie Środkowej. Oprócz transportu intermodalnego istnieją również inne środki zapewniające przepływ towarów między Ukrainą a UE: RCG nadal transportuje 150 000 ton ukraińskiego zboża do UE, wnosząc w ten sposób znaczący wkład w globalne bezpieczeństwo dostaw.

 

Fot. ÖBB Rail Cargo Group


 

ÖBB kształtuje mobilność w Austrii od 100 lat. Jako kompleksowy dostawca usług w zakresie mobilności i logistyki, w 2022 r. ÖBB przetransportował łącznie 447 milionów pasażerów i ponad 88 milionów ton towarów do miejsca przeznaczenia w sposób przyjazny dla klimatu i środowiska. Wynika to z faktu, że 100 procent energii elektrycznej dla pociągów i stacji pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Z 95,5-procentową punktualnością w transporcie pasażerskim, ÖBB jest jedną z najbardziej punktualnych kolei w Europie. Inwestując ponad trzy miliardy euro rocznie w infrastrukturę kolejową, ÖBB buduje system kolejowy przyszłości. W całej Grupie około 42 600 pracowników w autobusach i na kolei, a także około 2000 praktykantów zapewnia, że ponad 1,2 miliona pasażerów i około 1230 pociągów towarowych bezpiecznie dociera do celu każdego dnia. ÖBB jest kręgosłupem transportu publicznego i jako największa austriacka firma zajmująca się ochroną klimatu, dostarcza ludzi i towary do miejsc docelowych w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska.