SBB ogłasza przetarg na nowe pociągi dla Seetal

SBB ogłasza przetarg na nowe pociągi dla Seetal

02 listopada 2023 | Źródło: SBB / Bahnblogstelle / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

SBB ogłosiło przetarg na dziesięć nowych jednopokładowych pociągów wieloczłonowych dla transportu regionalnego w Seetal. Ogłoszenie o przetargu zostało opublikowane  dzisiaj - 2 listopada 2023 roku. Pierwsze pojazdy mają wejść do eksploatacji w 2029 r. i zastąpić obecne.

 

SBB ogłasza przetarg na nowe pociągi dla Seetal
Fot. SBB

 

Aby w dalszym ciągu móc oferować wydajny i przyjazny dla klimatu transport publiczny, SBB potrzebuje nowych pociągów do transportu regionalnego na trasie Seetal (trasa Lucerna – Hochdorf – Lenzburg). 15 pojazdów przegubowych Seetal (GTW), które są obecnie w użyciu, wymaga wymiany ze względu na swój wiek. W związku z tym 2 listopada 2023 r. SBB ogłosiło przetarg na zakup dziesięciu pojazdów z opcją na dziesięć dodatkowych.

Ze względu na bardziej rygorystyczne przepisy i regulacje nie można już osiągnąć obecnej liczby miejsc bez zmiany długości pociągu. Dlatego nowe pojazdy powinny być dwukrotnie dłuższe od dzisiejszych pociągów. Oznacza to, że w godzinach szczytu można osiągnąć taką samą wydajność, jak w przypadku GTW Seetal przy podwójnej trakcji. Seetallinie wymaga specjalnego pojazdu kupując nowe pociągi, SBB realizuje strategię polegania na kilku, ustandaryzowanych typach pojazdów. Jednakże szczególne cechy linii Seetal wymagają specjalnego pojazdu, który pomimo standardowego rozstawu kół ma węższe nadwozie niż inne pociągi regionalne SBB. Pojazd musi mieć także dwie różne wysokości wejścia, aby umożliwić wjazd wózka na tym samym poziomie zgodnie z ustawą o równych szansach dla osób niepełnosprawnych.

Uruchomienie nowych pociągów w Seetal planowane jest od 2029 roku Obecny plan realizacji projektu przewiduje, że podpisanie umowy nastąpi w IV kwartale 2024 r., a pierwsze pojazdy wejdą do eksploatacji od 2029 r. Projekt zamówień publicznych jest koordynowany z kantonami Argowia i Lucerna, które pełnią rolę nabywców w transporcie regionalnym, oraz Federalnym Urzędem Transportu.