11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2023 | Autor: insp. Piotr Żłobicki | Źródło: Straż Ochrony Kolei
PODZIEL SIĘ

Święto państwowe 11 listopada zostało ustanowione przez Sejm II RP na mocy ustawy o Święcie Niepodległości ,,Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości ’’.

 

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
Fot. Straż Ochrony Kolei

 

105 lat temu, 11 listopada 1918 roku rozbłysła Jutrzenka Wolności. W tym dniu Rada Regencyjna przekazała brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Dzień później powierzyła mu misję utworzenia Rządu Polskiego. Polacy po 123 latach bezdomności odzyskali swój ojczysty dom, poczuli się jego gospodarzami i niemal natychmiast zaczęli go na nowo urządzać. Jak twierdził sam Piłsudski ,,Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym. Jedynie czyn ma znaczenie…’’

Niemcy podpisały zawieszenie broni kończąc tym samym I wojnę światową. Wojska okupacyjne zostały rozbrojone i zmuszone do wycofania się. Polska powróciła na mapę Europy. Nadal jednak trwały walki o poszerzenie i utrwalenie granic, pozyskanie dostępu do morza oraz przyłączenie do macierzy Wielkopolski i Górnego Śląska. Kraj był zacofany i zdewastowany, brakowało dróg. W tamtym czasie szlaki kolejowe decydowały o sukcesie na frontach. Umożliwiały one masowy transport żołnierzy i zaopatrzenia wojska w broń i żywność.

Dlatego jedną z pierwszych decyzji władz odradzającej się Rzeczypospolitej było powołanie Straży Kolejowej, której zadaniem była troska o mienie kolejowe oraz bezpieczeństwo podróżnych i towarów na ,,żelaznych szlakach’’. Straż Kolejowa była niezwykle ważna dla funkcjonowania młodego państwa. Świadczy o tym chociażby fakt podporządkowania jej Ministerstwu Spraw Wojskowych wiosną 1919 roku.

W okresie międzywojennym 11 listopada był szczególną datą także dla Straży Kolejowej, czego dowodem jest rozkaz Dowódcy Głównego Straży Kolejowej pułkownika Emila Rauera:

,,…W dniu 11 listopada stolica nasza Warszawa dała inicjatywę czynu wyzwoleńczego i serce jej zabiło potężnym tętnem życia narodowego na całą Polskę. Dzień ten winien być świętem narodowym, wskrzeszenia Ojczyzny naszej! W dniu tym winniśmy dać wyraz uczuciom patriotycznym przez uświadomienie sobie doniosłości tego momentu historycznego i znaczenia naszych sił żywotnych, zdolności organizacyjnych i jedności narodowej. Straż Kolejowa w dniu 11 listopada obchodzić będzie jako instytucja nowopowołana, rocznicę swojego imienia. Polecam przeto Dowództwom Warszawskiemu i Radomskiemu zarządzić uroczysty obchód tego dnia w siedzibach Inspektoratów Straży i tam, gdzie to jest możliwe, bez uszczerbku dla interesów służby’’.