Dokumentacja techniczna parowozu Ty23 już dostępna na stronie Stacji Muzeum

Dokumentacja techniczna parowozu Ty23 już dostępna na stronie Stacji Muzeum

18 grudnia 2023 | Źródło: Urząd Transportu Kolejowego
PODZIEL SIĘ

Stacja Muzeum zakończyła realizację projektu „KOLEJny etap ratunkowej digitalizacji dokumentacji technicznej”. Jego celem było stworzenie cyfrowej wersji dokumentacji technicznej parowozu Ty23. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego patronował temu przedsięwzięciu.

 

Fot. Piotr Michalski

 

Cyfrowe odwzorowania 1485 sztuk rysunków technicznych, które dotyczą kultowego polskiego parowozu Ty23, można już oglądać w internecie. Stacja Muzeum opublikowała je na ogólnodostępnej muzealnej platformie.

Parowóz Ty23 miał stanowić trzon floty polskich kolei po odzyskaniu niepodległości. Ta seria polskich przedwojennych parowozów stała się symbolem odradzającego się polskiego przemysłu kolejowego. Ty23 był początkowo produkowany na zlecenie Polski w zakładach zagranicznych (w Niemczech i Belgii), a następnie we wszystkich trzech głównych fabrykach taboru kolejowego w kraju: Zakładach H. Cegielski w Poznaniu, Warszawskiej Spółce Budowy Parowozów oraz Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie.

Realizacja tego zadania była możliwa dzięki przyznanym dotacjom. Stacja Muzeum zakwalifikowała się do programu „Kultura Cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymała tym samym dotację w wysokości 15 000 zł. Budżet projektu zasiliły również pieniądze przyznane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Było to 42 650 zł z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

To już kolejny tego typu projekt zrealizowany przez Stację Muzeum. W zeszłym roku cyfrowej wersji dokumentacji doczekał się parowóz Pt31.