VR rozszerza działalność w Szwecji, przejmuje operatora ruchu dalekobieżnego MTR Express (Sweden) AB

VR rozszerza działalność w Szwecji, przejmuje operatora ruchu dalekobieżnego MTR Express (Sweden) AB

08 lutego 2024 | Źródło: VR Group / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

VR-Group Plc przejmuje działalność w zakresie przewozów dalekobieżnych szwedzkiej spółki zależnej MTR Nordic AB - MTR Express (Sweden) AB (MTRX). VR działa w Szwecji od 2022 roku. Dzięki temu przejęciu działalność firmy rozszerzy się na szwedzkim rynku przewozów pasażerskich z regionalnych usług kontraktowych na ruch dalekobieżny. Transakcja wymaga zgody szwedzkiego organu ochrony konkurencji, która jest spodziewana do końca maja.

 

Fot. VR Group

 

MTRX obsługuje ruch oparty na otwartym dostępie rynkowym między Sztokholmem a Göteborgiem od 2015 roku. MTRX obsługuje 18 pociągów dziennie, a jej udział w rynku na tej trasie wynosi około 30 procent. Firma obsługuje sześć pociągów Stadler FLIRT. MTRX zatrudnia około 120 osób, a jej siedziba znajduje się w Sztokholmie. Przychody MTRX w 2022 r. wyniosły około 350 mln SEK, a firma była rentowna. Po zakończeniu transakcji MTRX stanie się częścią operacji VR w zakresie ruchu dalekobieżnego.

"Rynek przewozów dalekobieżnych w Szwecji jest bardzo atrakcyjny - i jest około dwa razy większy niż w Finlandii.  Udział transportu kolejowego w przewozach jest dwukrotnie większy niż w Finlandii. MTRX jest niezależnym podmiotem o wysokim poziomie zadowolenia klientów i pracowników. Firma działa jako challenger na konkurencyjnym rynku i została również nagrodzona za swoje innowacyjne możliwości - wierzę, że razem możemy stworzyć jeszcze lepsze usługi dla pasażerów pociągów w Skandynawii. To przejęcie wzmacnia konkurencyjność naszej istniejącej działalności zarówno w Szwecji, jak i w Finlandii" - mówi Elisa Markula, CEO VR.

"Z niecierpliwością czekamy na ten nowy etap w podróży MTRX - i jesteśmy dumni z rozwoju szwedzkiego transportu kolejowego, który przyspieszamy dzięki zorientowaniu na klienta i innowacyjności MTRX. VR jest silnym i zaufanym ekspertem w branży, dążącym do wzrostu ruchu dalekobieżnego - daje to MTRX doskonałą okazję do dalszego rozwoju przyjaznych dla środowiska podróży pociągami na rynku dalekobieżnym" - mówi Caroline Åstrand, CEO MTR Nordic. 

 

Fot. VR Group

 

Dzięki temu przejęciu VR dąży do rentownego wzrostu zgodnie ze swoją strategią. Jednocześnie poszukuje doświadczenia na konkurencyjnym rynku długodystansowym, wzmacnia konkurencyjność firmy i przygotowuje się na zaostrzającą się konkurencję w Finlandii. Szwecja jest jednym z pionierskich krajów, w których konkurencja już istnieje zarówno w zakresie otwartego dostępu do rynku, jak i usług kontraktowych. Na szwedzkim rynku działa kilku lokalnych i międzynarodowych operatorów transportu kolejowego. 

VR rozszerzył swoją działalność na Szwecję 1 lipca 2022 r. poprzez przejęcie Arriva Sverige AB. VR City Traffic Sweden, koncentrująca się na usługach kontraktowych, aktywnie uczestniczy w regionalnych konkursach transportu publicznego w tym kraju. Około 40 procent przychodów VR pochodzi z konkurencyjnego ruchu miejskiego w Finlandii i Szwecji. Oprócz pociągów, VR obsługuje tramwaje i autobusy w obu krajach.

Transakcja ta nie wpłynie na działalność VR w Finlandii. Transakcja wymaga zatwierdzenia przez szwedzki urząd ds. konkurencji, które spodziewane jest do końca maja.