Produkcja addytywna w Talgo - coraz ważniejszy element łańcucha zrównoważonego rozwoju

Produkcja addytywna w Talgo - coraz ważniejszy element łańcucha zrównoważonego rozwoju

06 kwietnia 2024 | Źródło: Talgo / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Produkcja addytywna, jeden z filarów Przemysłu 4.0, to nowa koncepcja produkcji z wykorzystaniem druku 3D, bez konieczności stosowania form i oprzyrządowania. Jego powszechne zastosowanie może skrócić przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym i bardziej zrównoważonej gospodarki poprzez zmniejszenie łańcuchów dostaw i materiałów wykorzystywanych do produkcji, a także ułatwienie recyklingu nadwyżek materiałów. W Talgo, dzięki multidyscyplinarnej grupie z różnych obszarów firmy zajmującej się badaniami, analizą, rozwojem i integracją rozwiązań produkcji addytywnej, rozwój tych części obejmuje większość etapów cyklu życia produktów, w celu optymalizacji wydajności, jakości i zrównoważonego rozwoju taboru kolejowego firmy.

 

Fot. Talgo

 

Dzięki produkcji addytywnej producent taboru kolejowego był w stanie zrealizować nowe projekty, które pozwalają na większą personalizację, wykorzystanie złożonych geometrii organicznych i optymalizację topologiczną. Ponadto czas realizacji projektu został skrócony dzięki szybkiemu prototypowaniu i skróceniu czasu realizacji, czyli czasu między wygenerowaniem zamówienia a dostawą towarów. Postępy w produkcji addytywnej umożliwiły również obniżenie kosztów magazynowania, ponieważ firma posiada cyfrowe repozytorium, które umożliwia produkcję części na miejscu.

Produkcja addytywna w całym cyklu życia produktu Talgo

Części produkowane przy użyciu tej techniki obejmują fazę projektowania produktu i rozciągają się na jego wdrożenie i konserwację. W fazie projektowania i rozwoju technologia ta jest wykorzystywana do tworzenia prototypów i makiet w celu wizualizacji i udoskonalenia rozwiązań przed masową produkcją. 

Dopiero po zatwierdzeniu części są one wdrażane jako produkt końcowy lub jako oprzyrządowanie w celu znacznej poprawy czasu montażu i wydajności operacyjnej, ponieważ części te są zaprojektowane i skonstruowane tak, aby były ergonomiczne i łatwe w obsłudze. 

Jeśli chodzi o konserwację, filozofia od samego początku polegała na projektowaniu części, które można łatwo wymienić i zoptymalizować pod kątem wydłużenia ich żywotności, minimalizując w ten sposób przestoje. Ponadto, w odpowiedzi na przestarzałość niektórych części, społeczność Talgo zajmująca się produkcją przyrostową przeprowadziła proces inżynierii odwrotnej (wykorzystanie technologii takich jak skanery 3D, zdolne do analizy i odtwarzania istniejących części z wysokim poziomem szczegółowości i precyzji) w celu ich wymiany.

 

 

Zrównoważony rozwój zawsze na horyzoncie

Zrównoważony rozwój i środowisko to dwa aspekty, które Talgo zawsze brało pod uwagę. Z tego powodu materiały wykorzystywane w produkcji addytywnej w bardzo dużym procencie nadają się do recyklingu, a nawet ulegają biodegradacji. 

W zależności od tego, gdzie mają być zastosowane, można użyć materiałów metalicznych (stal, aluminium, tytan, stopy niklu itp.) lub polimerowych (poliamidy, poliwęglany, PLA, PETG itp., z których większość można łączyć z włóknami węglowymi, ceramiką i szkłem w celu poprawy ich właściwości). Wybór jednego lub drugiego będzie zależał od wymagań technicznych, relacji między kosztem a funkcjonalnością i zarządzaniem produkcją, chociaż jednym z celów multidyscyplinarnej grupy jest przeprowadzenie potężnego filtra, który ograniczy liczbę opcji w jak największym stopniu bez poświęcania wydajności mechanicznej i chemicznej, kosztów i zgodności z obowiązującymi przepisami.

Talgo i jego społeczność zajmująca się produkcją dodatków stale badają i oceniają nowe materiały i technologie, które mogą zaoferować znaczące korzyści pod względem wydajności, trwałości i zrównoważonego rozwoju we wszystkich swoich produktach.