Znamy rozkład jazdy pociągów KŚ do Wisły

Znamy rozkład jazdy pociągów KŚ do Wisły

14 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pod adresami www.rozklad.sitkol.pl oraz www.rozklad-pkp.pl można już zapoznać się z rozkładem jazdy Kolei Śląskich, jaki od 1 czerwca będzie obowiązywał na linii z Katowic do Wisły.

Fot. Marcin Gola

Samorządowa spółka na trasie do Perły Beskidów zadebiutowała 1 października ubiegłego roku. Wówczas to przewoźnik uruchomił pociągi przyśpieszone „Wisełka” oraz „Stożek” kursujące w weekendy i święta oraz w sezonie („Wisełka” z Częstochowy, „Stożek” z Sosnowca, od zmiany rozkładu w grudniu z Katowic).

Pozostałe połączenia nadal obsługiwały Przewozy Regionalne. Ta sytuacja zmieni się jednak już 1 czerwca. Koleje Śląskie przejmą od PR w całości obsługę linii Katowice – Wisła Głębce. Co ta zmiana przewoźnika oznacza bezpośrednio dla pasażerów?

Z Gliwic do Wisły bez przesiadki
Nowością będzie bezpośrednie połączenie Gliwic i Wisły (przez Katowice): z Gliwic do Wisły o 6.02 (odjazd z Katowic o 6.48), z Wisły do Gliwic o 18.41 (przyjazd do Katowic o 20.54). Oba pociągi będą kursować codziennie.

Pozostałe połączenia z Katowic do Wisły: 8.54, 12.46, 16.05 (codziennie) oraz 19.56 (z wyjątkiem sobót). Z Wisły do Katowic: 5.00 (z wyjątkiem niedziel), 9.41, 13.40, 17.27 (codziennie).  Tak jak obecnie w weekendy i święta oraz w okresie wakacji ofertę uzupełnią pociągi „Stożek” i „Wisełka”.

Dla porównania obecny rozkład jazdy Przewozów Regionalnych przedstawia się następująco. Z Katowic do Wisły odjazdy o 6.42, 8.47, 11.35, 16.07 i 19.07. Z Wisły do Katowic o 4.57, 10.56, 14.41, 17.53 oraz 19.32. Wszystkie połączenia kursują codziennie.

Atrakcyjna cena
- Praca przewozowa Kolei Śląskich na linii Katowice - Wisła od 1 czerwca, tak jak obecnie w przypadku „Stożka” i „Wisełki”, nie będzie dofinansowywana z budżetu województwa - powiedział pod koniec kwietnia „Kurierowi Kolejowemu” Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Dodał wtedy, że mimo komercyjnego charakteru przewozów, ceny biletów mają pozostać konkurencyjne w stosunku do przewoźników drogowych.

Informację potwierdził dzisiaj Adam Warzecha, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. - Oferta biletów liniowych zostanie oczywiście utrzymana. Obowiązują one aktualnie na odcinkach Sosnowiec Główny – Skoczów (cena biletu normalnego: 9 zł), Sosnowiec Główny – Ustroń (10 zł), Sosnowiec Główny – Wisła Głębce (11 zł) oraz Gliwice – Wisła Głębce (12 zł). Warto podkreślić, że są to bilety czasowe, ważne przez 240 minut. Cena jest bardzo konkurencyjna w stosunku do innych środków transportu – mówi Warzecha.

Bez honorowania biletów PR
Jako że połączenia do Wisły kursują na zasadach komercyjnych, nie będą w nich honorowane bilety i oferty promocyjne Przewozów Regionalnych. - Umowa dotycząca wzajemnego honorowania biletów między PR i KŚ dotyczy tylko linii Gliwice – Częstochowa. Na linii Katowice – Wisła Głębce nie będziemy honorowali biletów PR, również promocyjnych – wyjaśnia Warzecha.

To nie jedyny minus. Z obsługi zostanie wyłączony także przystanek Wisła Kopydło. - Nasze pociągi nie będą się tam zatrzymywały. Powód jest prosty. Bardzo mało pasażerów korzysta z tego przystanku. Zgodnie z przeprowadzonymi przez nas badaniami, dziennie z tego przystanku korzysta tylko jeden pasażer – tłumaczy Warzecha.

Połączenia do Wisły mają obsługiwać zmodernizowane składy EN57AKŚ oraz w przypadku „Stożka” i „Wisełki” FLIRT-y i ELF-y.