Przyspiesza kolej do Zielonej Góry

Przyspiesza kolej do Zielonej Góry

05 czerwca 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Od 9 czerwca pociągi z Zielonej Góry do Poznania skorzystają z kolejowej obwodnicy Czerwieńska. Do przeszłości odchodzi czasochłonna zmiana kierunku jazdy pociągu na tej stacji.

Przyspiesza kolej do Zielonej Góry
Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły modernizację trasy Zbąszynek - Czerwieńsk oraz budowę kolejowej łącznicy Pomorsko - Przylep omijającej stację Czerwieńsk. Dzięki inwestycji, skróci się czas przejazdu pociągów na trasie łączącej Zieloną Górę z Poznaniem.

Od 9 czerwca pasażerowie zaoszczędzą około pół godziny. Dzięki budowie nowych torów pociągi ominą stację Czerwieńsk, gdzie wcześniej konieczny był postój w celu zmiany kierunku jazdy. Wydłużało to nie tylko czas przejazdu, ale i generowało dodatkowe koszty dla przewoźników. W ramach prac powstał nowy tor o długości ponad 2 km wraz z towarzyszącą infrastrukturą oraz wybudowano dwa nowe mosty kolejowe oraz trzy nowe przejazdy drogowe w poziomie szyn.

Skrócenie czasu podróży to nie jedyny pozytywny efekt modernizacji. Inwestycja przeprowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe poprawia bezpieczeństwo ruchu kolejowego oraz pozwala na zwiększenie przepustowości linii. Realizacja projektu przyniosła pierwsze korzyści w grudniu 2012 roku gdy na odcinku Zbąszynek - Czerwieńsk prędkość pociągów wzrosła z 80 km/h do 100 km/h. Choć łącznica to główny punkt modernizacji, inwestycja PKP Polskie Linie Kolejowe objęła w sumie ponad 42 km linii łączącej Czerwieńsk i Zbąszynek. Dodatkowo wymieniono m.in. rozjazdy na stacjach Kosieczyn, Babimost i Sulechów oraz zamontowano samoczynną sygnalizację przejazdową w Łęgowie Sulechowskim.

Inwestycja została przeprowadzona ze szczególną dbałością o środowisko naturalne. Nowa linia przebiega po dwóch mostach o długości 40 metrów, wybudowanych w celu ochrony siedliska roślin i źródlisk znajdujących się na terenie obszarów Doliny Środkowej Odry i Doliny Leniwej Obry. W miejscowościach Babimost, Łęgowo Sulechowskie i Sulechów posadowiono ekrany dźwiękochłonne.

Wartość całej inwestycji wynosi ponad 70 mln zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 wyniosło 35,7 mln zł.