PKP LHS partnerem projektu edukacyjnego

PKP LHS partnerem projektu edukacyjnego

06 listopada 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Ruszył projekt edukacyjny "Smok Mądragon Daje Radę" dla dzieci nauczania początkowego z woj. lubelskiego w zakresie bezpieczeństwa. Akcja będzie trwała przez rok szkolny 2013/2014.

Fot. PKP LHS

Spółka PKP LHS wraz z Fundacją Banku Zachodniego WBK włączyła się w edukacyjny projekt profilaktyczny „Smok Mądragon Daję Radę” skierowany do uczniów klas I-III województwa lubelskiego obejmujący szeroko rozumianą tematykę bezpieczeństwa dzieci w najbliższym otoczeniu – w domu, w szkole, na drodze czy podczas zabawy. Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Laboratorium Troski, które podejmuje działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i zmniejszenia wypadków z ich udziałem. Projekt realizowany jest we współpracy z psychologami i pedagogami.

Patronat Honorowy projektu objęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komenda Główna Policji oraz Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Partnerem projektu jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie wytypowała m.in. szkoły z Zamościa i okolic, które ze względu na  swoją lokalizację narażone są na niebezpieczeństwo na drogach i niestrzeżonych  przejazdach kolejowych w „drodze do” i „ze szkoły”. Inicjatywa podjęta przez Stowarzyszenie Laboratorium Troski tj. projekt „Smok Mądragon Daje Radę” jest zgodna z naszą strategią prospołeczną. Udział naszego przedsiębiorstwa w tym projekcie, pozwolił sfinansować  materiały dydaktyczne i  organizację zajęć edukacyjnych, prowadzonych przez specjalnie powołane do tego służby, w tym m.in. Policję i Straż Pożarną.

Akcja adresowana jest do dzieci nauczania początkowego, dlatego została przygotowana w konwencji bajkowo-fantastycznej. W ramach projektu każdy uczeń otrzyma specjalne zestawy edukacyjne zawierające m.in. zeszyt ćwiczeń oraz płytę CD z piosenkami o bezpieczeństwie i bajkami. Dla nauczycieli przygotowano szczegółowe konspekty trzynastu lekcji o bezpieczeństwie, stanowiące merytoryczną podstawę realizacji projektu, zakładające zastosowanie nowoczesnych metod m.in. praca warsztatowa, dramy, zabawy ruchowe w rytm specjalnie opracowanych piosenek, wspólną naukę wierszyków.

Szkoły z Zamościa i okolic wytypowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie:

    Szkoła Podstawowa Nr 4 w Zamościu – 239 uczniów,
    Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu – 127 uczniów,
    Szkoła Podstawowa Nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu – 128 uczniów,
    Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach – 109 uczniów,
    Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławcu – 101 uczniów.

Łącznie w projekcie udział bierze ok. 1700 uczniów z 19 szkół woj. lubelskiego.