Ćwiczenia na wypadek zagrożeń w pociągu Arrivy

Ćwiczenia na wypadek zagrożeń w pociągu Arrivy

03 kwietnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Arriva RP we współpracy z Policją, Strażą Pożarną oraz służbami medycznymi przeprowadziła pokaz działań antyterrorystycznych w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia pasażerów na pokładzie pociągu specjalnego w relacji Toruń Wschodni – Toruń Północny.

Fot. Arriva RP

Ćwiczenia opierały się na kilku głównych epizodach obejmujących: akt agresji na pokładzie pociągu – ranienie nożem podróżnego i ucieczka napastnika z pokładu pociągu, ujawnienie podejrzanych ładunków (materiał wybuchowy) oraz zadymienie w pociągu.

Sześć jednostek straży pożarnej

Po zgłoszeniu przez obsługę pociągu i dyżurnego ruchu informacji o ataku napastnika na podróżnych oraz pozostawionej przez niego paczki o podejrzanym wyglądzie, w ciągu kilku minut na miejsce zdarzenia przybyły służby: 2 patrole Policji, 6 jednostek z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu oraz 2 zespoły ratownictwa medycznego ze stacji Pogotowania Ratunkowego i patrol ratowniczy.

Akcję wspierali również pracownicy Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei, PKP Polskich Linii Kolejowych. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia służby ewakuowały z pociągu 35 podróżnych w tym 6 osób rannych, zgodnie z kategoriami urazów. Pierwszy z lokalizowanych pakunków został rozpoznany i zabezpieczony przez oddział rozpoznania minersko-pirotechnicznego z udziałem wyszkolonego psa.

Podczas ewakuacji podróżnych służby zlokalizowały kolejną paczkę, z wysypującym się białym proszkiem. W związku z zagrożeniem bioterroryzmu Straż Pożarna przejęła przesyłkę, odkaziła teren oraz ratowników.

Celem symulacji było sprawdzenie funkcjonujących procedur i ich zastosowania przez pracowników obsługi pociągu i służb ratowniczych, weryfikacja sposobów alarmowania i przepływu informacji oraz udoskonalanie metod współpracy z służbami w sytuacji nagłego zagrożenia życia i zdrowia podróżnych.

Bezpieczeństwo priorytetem

Była to pierwsza taka akcja z udziałem pociągu w regionie. W sytuacji nagłego zagrożenia to właśnie bezpieczeństwo naszych podróżnych jest priorytetem. To bardzo ważne żeby w takich sytuacjach obsługa pociągu i służby ratownicze widziały jak skutecznie informować o zdarzeniach i współdziałać.

- Po dzisiejszych ćwiczeniach już wiemy, że wszystko funkcjonuje prawidłowo. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim służbom za profesjonalną akcje ratunkową – mówił po zakończeniu ćwiczeń Marcin Polewicz, członek zarządu Arrivy RP.

W roli obserwatorów udział wzięli goście z Urzędu Transportu Kolejowego, Urzędu Miasta Torunia, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko -Pomorskiego, Kujawsko –Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, PKP Polskich Linii Kolejowych, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Tadeusza Rydygiera w Toruniu, Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, Straży Ochrony Kolei, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, II Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, Operatora Logistycznych Paliw Płynnych Bazy Paliw oraz firm współpracujących.