Bieńkowska: tworzymy nowoczesny system transportowy

Bieńkowska: tworzymy nowoczesny system transportowy

08 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska uczestniczyła w szóstej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w dniach 7-9 maja 2014 r. odbywa się w Katowicach. Wśród tematów paneli dyskusyjnych dominują kwestie bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju infrastruktury oraz nowej puli funduszy europejskich. Udział w kongresie wziął także wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło.

Fot. MIR

- Infrastruktura transportowa i transport odgrywają kluczową rolę we współczesnej gospodarce. Aby sprostać potrzebom wynikającym ze wzrostu wymiany towarowej oraz mobilności mieszkańców, a także wykorzystać w pełni potencjał gospodarczy regionu, konieczne jest  kontynuowanie inwestycji służących stworzeniu nowoczesnego systemu transportowego - mówiła minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska podczas wystąpienia wprowadzającego do panelu  „Infrastruktura w Europie Centralnej”. Wśród prelegentów znaleźli się również komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn oraz czeski minister transportu Antonín Prachař.

Skonsumować wszystkie środki UE

Szefowa resortu dodała, że polityka transportowa na szczeblu krajowym i unijnym w Europie Środkowej powinna być ściśle powiązana z nową perspektywą finansową UE i gwarantować właściwe wsparcie ze strony funduszy strukturalnych.

– Środki dostępne w ramach unijnej polityki spójności pozwoliły Polsce na rozwój szeroko rozumianej infrastruktury, jako czynnika budującego konkurencyjność gospodarki. Realizacja programów rozwojowych pozwoliła na ogromny postęp, jeśli chodzi o dostępność transportową miast i regionów, czy też poprawę standardów życia mieszkańców – podkreśliła.

Zaznaczyła też, że pomimo już widocznych efektów w zakresie nadrabiania zapóźnień rozwojowych i likwidowania luki infrastrukturalnej, celem rządu w nadchodzących latach będzie kontynuowanie modernizacji kraju zmierzającej do budowy docelowego układu połączeń transportowych oraz modernizacji infrastruktury ochrony środowiska i energetyki.

Likwidacja luk w infrastrukturze

W latach 2014-2020, największym pod względem skali zaangażowanych środków programem dedykowanym rozwojowi infrastruktury, będzie Infrastruktura i Środowisko. Celem nowego programu będzie już nie tylko likwidowanie luk w infrastrukturze o charakterze podstawowym, ale wniesienie istotnego wkładu do krajowej polityki rozwoju, w ramach której mogą być osiągane cele istotne z punktu widzenia całej UE, zapisane w strategii „Europa 2020”.

Szansa dla regionów

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w panelu „Polskie samorządy w nowej perspektywie finansowej UE” uczestniczył wiceminister Adam Zdziebło. – W latach 2014-2020 regiony będą zarządzały ok. 60% środków funduszy strukturalnych. Samorządy lepiej dostrzegają regionalne potrzeby i potencjały. Mogą więc trafniej podejmować decyzje o planowanych inwestycjach.

Samorządy będą jednym z głównych beneficjentów środków unijnych. Będą mogły starać się o dofinansowanie swoich działań zarówno z programów regionalnych, jak i krajowych. Dotyczy to w szczególności inwestycji związanych z infrastrukturą transportową. Wsparcie będą mogły uzyskać w szczególności drogi wojewódzkie, w ograniczonym zakresie drogi lokalne (powiatowe i gminne); zarządzane przez samorząd sieci kolejowe oraz dworce. Szczególnego znaczenia w nadchodzących latach nabiera rozwój transportu publicznego w miastach.

Możliwe będzie również uzyskanie przez samorządy środków na inwestycje związane z ochroną środowiska, ochroną zdrowia i edukacją.