Kolej ma strategiczne znaczenie dla armii

Kolej ma strategiczne znaczenie dla armii

27 sierpnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Transport wojska i sprzętu wojskowego koleją to najbardziej efektywna forma transportu dla naszych sił zbrojnych. O współpracy cywilów – kolejarzy z wojskowymi w zakresie modernizacji i utrzymania infrastruktury debatowano dziś na Lunchu z Kurierem.

Kolej ma strategiczne znaczenie dla armii
Fot. Adam Brzozowski

PKP Polskie Linie Kolejowe, jako zarządca sieci kolejowej, należą do przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym i realizują zadania na rzecz obronności państwa.

- Do zadań, które w związku z tym wykonujemy, należą m.in.: planowanie operacyjne, szkolenia obronne oraz wykonywanie  tzw. osłony technicznej sieci kolejowej  o znaczeniu obronnym oraz realizacja  inwestycji i bieżące utrzymanie  linii, które mają znaczenie wyłącznie obronne. Chodzi o modernizację, utrzymanie, remonty i ochronę infrastruktury, która zaspokaja potrzeby sił zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych – informuje Leszek Gawor, zastępca dyrektora biura profilaktyki i spraw obronnych PKP PLK.

Strategiczne 6 tys. km

Sprawami zabezpieczenia transportu Sił Zbrojnych RP zajmuje się specjalna jednostka w Ministerstwie Obrony Narodowej: Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk – Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk (dalej: STiRW-CKRW). Zgodnie z decyzją MON, koordynuje ona całokształt przygotowania transportu na potrzeby obronności państwa, w tym sprawy związane z transportem kolejowym. Aby zapewnić sprawne przemieszanie wojsk i sprzętu wojskowego po terytorium naszego kraju, STiRW-CKRW wytypowało linie kolejowe o znaczeniu obronnym. Z całej sieci PKP PLK wyznaczono 10 tras kolejowych o łącznej długości około 6 tys. km.

– Zgodnie z założeniami, w ramach reagowania kryzysowego oraz w czasie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, trasy te są objęte priorytetem w zakresie osłony technicznej, realizowanej siłami i środkami podmiotów wyznaczonych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju – dodaje Leszek Gawor.

Lista linii o znaczeniu obronnym nie jest ogólnie dostępna. Wykaz ten jest niejawny, co określono w ustawie o transporcie kolejowym. Wiadomo jedynie, że linie o znaczeniu obronnym spełniają parametry techniczno-eksploatacyjne niezbędne do zabezpieczenia przewozu wojsk.

Aktualizacja wykazu

Poza liniami o znaczeniu obronnym, część linii kolejowych w Polsce ma status linii o znaczeniu wyłącznie obronnym. Są to linie wytypowane przez STiRW-CKRW spośród linii nierentownych (część z nich nie była wykorzystywana w ramach transportu cywilnego). Ich odcinki mają w sumie długość ok. 700 km.

Artykuł jest fragmentem relacji z Lunchu z Kurierem o modernizacji infrastruktury służącej siłom zbrojnym. Cały tekst ukaże się wkrótce w dwutygodniku "Kurier Kolejowy".