Powstanie Małopolska Karta Aglomeracyjna

Powstanie Małopolska Karta Aglomeracyjna

PODZIEL SIĘ

Od drugiej połowy 2015 r. będzie można korzystać z Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej – zintegrowanego biletu na różne środki transportu publicznego w małopolskich miastach. Finansowanie pierwszej części MKA wyniesie 19,5 mln zł.

Powstanie Małopolska Karta Aglomeracyjna
Fot. Piotr Celiński

W pierwszej kolejności z MKA będą mogli korzystać mieszkańcy Krakowa, Tarnowa i Bochni. Przygotowaniem MKA zajmuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie a wykonawcą będzie konsorcjum firm Unicard i AMG. Umowę w tej sprawie podpisali dziś w Krakowie Marta Maj, dyrektor ZDW oraz Tomasz Bednarski – prezes firmy Unicard, lidera projektu.

Małopolska Karta Aglomeracyjna będzie nowoczesną i bezpieczną kartą zbliżeniową. Będzie też dostępna w postaci aplikacji mobilnej dla systemów iOS, Android i Windows Phone. To zintegrowany bilet, umożliwiający korzystanie z różnych środków transportu w różnych miejscach Małopolski, z parkingów, a w przyszłości także innych usług – np. biletów wstępu do muzeów.

Na początku użytkownicy MKA będą korzystać z karty przy zakupie biletów okresowych na przejazdy komunikacją miejską w Krakowie i Tarnowie oraz koleją w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Poza tym karta będzie też umożliwiać korzystanie z parkingów Park&Ride przy węzłach przesiadkowych w Tarnowie i Bochni.

MKA będzie dopasowana do już istniejących systemów Krakowskiej Karty Miejskiej i Tarnowskiej Karty Miejskiej. Dzięki temu użytkownik MKA będzie mógł korzystać z automatów obu tych systemów. Oprócz tego powstanie sieć automatów MKA na wybranych przystankach szybkiej kolei, w rejonie węzłów przesiadkowych, dworców i na lotnisku w Balicach.

W ramach systemu MKA, na trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej: Trzebinia – Tarnów, Wieliczka – Kraków i Podbory Skawińskie – Sędziszów, powstanie System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Na przystankach zostaną umieszczone elektroniczne tablice informujące m.in. o czasie oczekiwania na szynobusy i przewidywanego czasu dojazdu do przystanku końcowego. Dane będą pochodziły z urządzeń GPS i RFID umieszczonych w pociągach i na przystankach SKA.

Aby otrzymać MKA lub uzyskać dostęp do aplikacji mobilnej trzeba będzie zarejestrować się w systemie przez Internet lub w Punkcie Obsługi Klienta MKA w Krakowie. Każdy zarejestrowany użytkownik otrzyma dostęp do usług świadczonych w ramach MKA i będzie mógł tworzyć własne usługi, np. wykupić okresowy bilet kolejowy na trasie Kraków – Tarnów, bilet okresowy na komunikację miejską w Krakowie i abonament parkingowy w Tarnowie. Dane zostaną zapisane na karcie a pasażer za wszystko zapłaci zbiorczo - operator systemu rozdzieli opłaty pomiędzy odpowiednich usługodawców.

System MKA został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwiał obsługę przejazdów jednorazowych a także mógł być rozszerzony o funkcjonujący na terenie województwa prywatny transport zbiorowy. Te rozwiązania zostaną wprowadzone w kolejnym etapie, który ma zostać zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-20.

Stopniowo do systemu MKA będą włączane także inne usługi, np. bilety wstępu, karty lojalnościowe. Będzie go można rozbudować o usługi typu e-government czy e-health. To także atrakcyjne rozwiązanie dla turystów, którzy jeszcze przed przyjazdem do Małopolski będą mogli kupić bilety do muzeów, zapłacić za parkowanie czy bilet kolejowy.