Startuje Małopolska Karta Aglomeracyjna

Startuje Małopolska Karta Aglomeracyjna

02 grudnia 2015 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
PODZIEL SIĘ

Zakup biletu na kolej czy autobus za pomocą jednego kliknięcia? Teraz jest to możliwe dzięki Małopolskiej Karcie Aglomeracyjnej (MKA). Na początek w formie aplikacji mobilnej, za dwa tygodnie - w postaci bezpiecznej zbliżeniowej karty, która docelowo ma ułatwić nie tylko poruszanie się publicznym transportem po terenie województwa, ale też np. parkowanie czy wizyty w muzeach.

Fot. Rafał Wilgusiak
– Uruchomienie systemu MKA nieprzypadkowo zbiegło się w czasie z uruchomieniem drugiej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Od 14 grudnia pasażerowie pojadą Kolejami Małopolskimi na trasie Kraków-Miechów, Sędziszów. Wtedy też będą mogli w pełni korzystać z systemu MKA – tłumaczy marszałek Jacek Krupa.

Małopolska Karta Aglomeracyjna to zintegrowany bilet umożliwiający korzystanie z różnych środków transportu w Małopolsce, a w przyszłości także z innych usług, np. biletów wstępu do muzeów. Jak podkreśla marszałek Jacek Krupa, tworząc MKA zwracano szczególną uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale też bezpieczeństwo całego systemu.

– Co najważniejsze, system MKA ma ogromny potencjał rozwojowy. W kolejnych latach pakiet usług, z których będzie można skorzystać, będzie coraz większy. W nowym regionalnym programie operacyjnym mamy już zagwarantowane środki na rozbudowę MKA – dodał marszałek Krupa.

Użytkownicy karty aglomeracyjnej będą mogli korzystać z systemu za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej, która jest dostępna za darmo do pobrania w sklepach AppStore, GooglePlay oraz WindowsStore. Do połowy grudnia aplikacja funkcjonuje w ograniczonym zakresie – nie można za jej pomocą zakupić biletu, ale użytkownicy mogą się przez ten czas oswajać z interfejsem. Od 14 grudnia, czyli po wejściu w życie nowego rozkładu jazdy na kolei, a także zatwierdzeniu cennika biletów kolejowych, wszyscy użytkownicy aplikacji zostaną poproszeni o autoryzację w systemie.

W tym celu należy zarejestrować się w systemie MKA – na portalu mka.malopolska.pl lub udać się do Punktu Obsługi Klienta (Kraków, ul. Krakowska 7). Od tej chwili za pomocą aplikacji mobilnej użytkownicy systemu MKA będą mogli dokonywać zakupów usług transportowych w postaci:

  • biletów zintegrowanych (połączony bilet kolejowy z komunikacją miejską w Krakowie i/lub Tarnowie) – bilety okresowe,
  • biletów kolejowych (na pociągi poruszające się po trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej obsługiwanej przez Spółki Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne),
  • biletów okresowych, strefowych, jak i jednorazowych (dzięki tzw. t-portmonetce),
  • biletów komunikacji miejskiej w Krakowie i Tarnowie (bilety okresowe),
  • rezerwacji miejsca parkingowego na pierwszym parkingu Park&Ride zarządzanym z poziomu systemu MKA, który wybudowany został w Tarnowie.

MKA będzie również dostępna w formie bezpiecznej karty zbliżeniowej, którą użytkownicy będą mogli za darmo wyrobić za pośrednictwem strony internetowej (mka.malopolska.pl) lub otrzymać w punkcie obsługi klienta (Kraków, ul. Krakowska 7). Kartę będzie można doładować w 22 automatach MKA, które zostały umieszczone w Krakowie, Tarnowie, Wieliczce, Zabierzowie, Krzeszowicach, Trzebini, Bochni, Brzesku Okocimiu, Skawinie, Słomnikach i Miechowie.

System MKA został zintegrowany z systemami KKM (Krakowska Karta Miejska) i TKM (Tarnowska Karta Miejska), dzięki czemu użytkownik karty MKA będzie mógł korzystać z infrastruktury automatów KKM i TKM, w których bezpośrednio będzie można dokonywać zakupu oferowanych w nich usług – na kartę MKA.

Uruchomienie systemu MKA przebiega w dwóch etapach. Od 14 grudnia użytkownicy będą mogli skorzystać z usług transportowych w komunikacji miejskiej w Tarnowie, Krakowie, a także na trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej realizowanych przez Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne, tj. Kraków Lotnisko/ Airport – Kraków Główny – Wieliczka Rynek-Kopalnia, Kraków – Miechów/Sędziszów, Trzebinia – Kraków Główny – Tarnów.

W ramach rozbudowy systemu MKA (realizowanej w latach 2016-2020) dokonana zostanie również integracja z prywatnym transportem zbiorowym na terenie województwa małopolskiego. Dzięki niemu mieszkańcy, którzy podróżują autobusami dalekobieżnymi czy busami, będą mogli łatwo i szybko kupić bilet w systemie MKA.