Regulacje Polska w czołówce krajów tworzących bazę danych o unijnej infrastrukturze

Polska w czołówce krajów tworzących bazę danych o unijnej infrastrukturze

06 grudnia 2015 | Źródło: UTK
PODZIEL SIĘ

Na początku grudnia zakończył się projekt w zakresie wykonania oprogramowania informatycznego RINF-PL, które jest narzędziem umożliwiającym zarządcom infrastruktury oraz użytkownikom bocznic kolejowych wprowadzanie danych o infrastrukturze do centralnej bazy danych krajowego rejestru infrastruktury kolejowej. Pozwoliło to przekazać Europejskiej Agencji Kolejowej dane dotyczące korytarzy towarowych nr 5 i 8 (Rail Freight Corridor).

Fot. Rafal Wilgusiak

Aplikacja weryfikuje kompatybilność pojazdów kolejowych z infrastrukturą znajdującą się w ramach zaplanowanej trasy, ułatwia projektowanie i dopuszczenie do eksploatacji nowych typów pojazdów, a także pozwala monitorować postępy w osiąganiu interoperacyjności sieci kolejowej Europy. Kontroluje też wprowadzone dane pod kątem kompletności, zgodności z formatem i zakresem dopuszczalnych wartości.

W związku z realizacją decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/880/UE kraje członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane do prowadzenia krajowych rejestrów infrastruktury, w tym dostarczania danych do wspólnego rejestru utworzonego, zarządzanego i prowadzonego przez Europejską Agencję Kolejową (ERA). W Polsce obowiązek prowadzenia takiego rejestru wynika wprost z przepisów powszechnie obowiązującego prawa, zgodnie z którymi organem zobowiązanym do prowadzenia krajowego rejestru infrastruktury jest UTK. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, UTK wypełnił obowiązek eksportu danych objętych krajowym rejestrem infrastruktury kolejowej i 5 listopada 2015 r. przekazał do Europejskiej Agencji Kolejowej dane korytarzy towarowych nr 5 i 8.

Warto zwrócić uwagę, że dzięki sprawnej realizacji projektu Polska jako jeden z pierwszych krajów członkowskich Unii Europejskiej dostarczyła Europejskiej Agencji Kolejowej dane o swojej infrastrukturze kolejowej. Do dn. 18 listopada 2015 r. tylko kilka krajów dokonało eksportu danych, w tym: Polska, Włochy, Wielka Brytania, Słowenia, Dania oraz Finlandia.