Przewoźnicy wyjdą naprzeciw potrzebom niepełnosprawnych

Przewoźnicy wyjdą naprzeciw potrzebom niepełnosprawnych

09 listopada 2016 | Źródło: UTK
PODZIEL SIĘ

Urząd Transportu Kolejowego wyszedł z inicjatywą wprowadzenia korzystniejszych zasad obsługi podróżnych niepełnosprawnych. Regulator rynku zasugerował skrócenie minimalnego czasu na zgłoszenie potrzeby pomocy takim osobom. Obecnie wynosi on minimum 48 godzin przed rozpoczęciem podróży. Propozycja spotkała się z pozytywną odpowiedzią przewoźników.

Przewoźnicy wyjdą naprzeciw potrzebom niepełnosprawnych
Fot. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji

Jak informowaliśmy, znaczna część osób zgłasza potrzebę pomocy później, niż jest to określone w obowiązujących przepisach – często tego samego dnia, kilka godzin przed rozpoczęciem podróży. W związku z tym, biorąc pod uwagę praktykę i rzeczywiste potrzeby osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej, UTK zwrócił się do przewoźników kolejowych z propozycją przyjęcia w swoich wewnętrznych regulacjach zapisów dotyczących okresu zgłaszania podróży korzystniejszych, niż te określone w obowiązujących przepisach.

Propozycja ta spotkała się z aprobatą większości przewoźników kolejowych. Zapewnili, że w każdym przypadku podejmowane są starania zapewnienia pełnego wsparcia osobom potrzebującym pomocy. Część przewoźników zgodziła się na dokonanie zmian w regulaminach i skrócenie czasu wymaganego w przepisach.

W korespondencji skierowanej do UTK przewoźnicy zgłaszali konieczność ujednolicenia zasad zgłaszania pomocy pod względem okresu, w którym powinno nastąpić takie zgłoszenie.

Z zebranych informacji wynika, że najpoważniejszą barierą w tym względzie są nieprzystosowane stacje kolejowe. Nie posiadają rozwiązań umożliwiających osobom niepełnosprawnym oraz osobom o ograniczonej sprawności ruchowej na samodzielne i bezpieczne przemieszczanie się w obrębie stacji.

Obowiązek udzielania takiej pomocy wynika z art. 24 rozporządzenia (WE) nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2007 r. dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym.