Ignacy Góra prezesem UTK

Ignacy Góra prezesem UTK

31 marca 2017 | Źródło: UTK
PODZIEL SIĘ

Premier Beata Szydło powołała Ignacego Górę na stanowisko Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Ponowny konkurs na to stanowisko wymusiła zmiana ustawy o transporcie kolejowym. Po nowelizacji Prezes UTK powoływany przez Prezesa Rady Ministrów ma gwarancję niezależności, m.in. poprzez wprowadzenie kadencyjności.

Fot. UTK

Od lutego 2016 r. Ignacy Góra pełnił obowiązki prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Jeszcze przed nowelizacją ustawy o transporcie kolejowym, 24 listopada 2016 r. został powołany przez premier na stanowisko prezesa UTK. – Dzisiejsze powołanie odczytuję jako wysoką ocenę działań podejmowanych do tej pory – mówi Ignacy Góra. – W 2016 roku zmieniliśmy filozofię funkcjonowania urzędu, jesteśmy otwarci i mamy nastawienie prorynkowe. Myślę, że z uznaniem spotkały się działania, które świadczą o społecznej odpowiedzialności urzędu, takie jak „Deklaracja w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, „Akademia UTK”, czy duże zaangażowanie w poprawę sytuacji podróżnych z niepełnosprawnościami – dodaje prezes UTK.

Ignacy Góra ukończył Politechnikę Krakowską na kierunku mechanika i budowa maszyn - specjalność pojazdy szynowe oraz organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem, a także studia podyplomowe: na Politechnice Śląskiej - Zintegrowane Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem, Politechnice Krakowskiej - Nowoczesne Technologie Elektryczne w Transporcie, Politechnice Radomskiej - Integracja z UE w Transporcie Kolejowym oraz na Akademii L. Koźmińskiego w Warszawie - Europejski Model Zarządzania.

Od początku kariery zawodowej jest związany z branżą kolejową. Jest autorem i współautorem wielu przepisów w zakresie bezpieczeństwa, eksploatacji i interoperacyjności oraz rozporządzeń dotyczących m.in. szkolenia na licencje i świadectwo maszynisty. W latach 2005-2008 był przedstawicielem Grupy PKP w Community of European Railway and Infrastructure Companies.  Jego osiągnięciem było m.in. opracowanie rozwiązań dotyczących pracy pracowników mobilnych, w szczególności maszynistów w ruchu transgranicznym.