EBI i KE inicjują studium wykonalności integracji ukraińskich i mołdawskich sieci kolejowych z UE

EBI i KE inicjują studium wykonalności integracji ukraińskich i mołdawskich sieci kolejowych z UE

22 października 2022 | Źródło: Europejski Bank Inwestycyjny / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Komisja Europejska wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) 21 października rozpoczęła wstępne studium wykonalności, aby ocenić, w jaki sposób można lepiej połączyć ukraińską i mołdawską sieć kolejową z transeuropejską siecią transportową (TEN-T).

EBI i KE inicjują studium wykonalności integracji ukraińskich i mołdawskich sieci kolejowych z UE
Zdjęcie ilustrujące. Fot. Koleje Ukraińskie

 

Rozstaw szyn stosowany w większości UE różni się od tego w Europie Wschodniej, co utrudnia transport towarów w obu kierunkach. Problem ten można rozwiązać poprzez rozszerzenie unijnego rozstawu szyn przez granice z Polski i Rumunii na Ukrainę i Mołdawię. Dzisiejsze badanie jest kluczowym krokiem w przygotowaniach do lepszego połączenia UE z Ukrainą i Mołdawią po wojnie.

JASPERS - służba doradztwa technicznego EBI jest odpowiedzialna za ukończenie tego badania do maja 2023 roku, w ścisłej współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi państwami.

Europejska komisarz ds. transportu Adina Vălean powiedziała: "Badanie jest jednym ze średnio- i długoterminowych środków określonych w planie działania "Solidarity Lanes" i jest również ściśle związane z wnioskiem Komisji z lipca 2022 r. dotyczącym rozszerzenia TEN-T na Ukrainę i Mołdawię. W ten sposób tworzymy scenę dla rozwiązań długoterminowych, wspierając Ukrainę w powojennym handlu i odbudowie kraju, dążąc w szczególności do usunięcia luki interoperacyjności na granicach".

Wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, która jest odpowiedzialna za operacje na Ukrainie i w Mołdawii, powiedziała: "Badanie EBI dotyczące integracji ukraińskiej i mołdawskiej sieci kolejowej z UE jest pierwszym krokiem w kierunku nowoczesnego połączenia transportowego pomiędzy UE, Mołdawią i Ukrainą. Jest to strategiczna inwestycja na rzecz zrównoważonego, ekologicznego wzrostu gospodarczego, która zwiększa również bezpieczeństwo żywnościowe na świecie. Integracja sieci kolejowych pozwoli na łatwiejszy i bezpieczniejszy przepływ osób, towarów i usług pomiędzy trzema rynkami oraz szybszą integrację tych dwóch krajów z UE. Wreszcie, w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę i blokady ukraińskich portów, które wywołały globalny kryzys żywnościowy o niespotykanej dotąd skali, te nowe połączenia transportowe stworzą niezawodną alternatywę dla dostaw żywności, z której skorzysta cały świat.  Wszystko to sprawia, że badanie EBI dotyczące integracji sieci kolejowych UE, Mołdawii i Ukrainy jest właściwym krokiem we właściwym czasie. Jestem bardzo dumny z faktu, że EBI i Team Europe nadal przyczyniają się do tworzenia rozwiązań, które czynią świat lepszym i bezpieczniejszym miejscem."